اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل

از شرایط اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل چقدر میدانید ؟

دانشجویان بعد از تحصیل خود 90 روز فرصت دارند تا اقدامات لازم را جهت ماندن در این کشور انجام دهند. حال سوال این است که اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا چگونه است؟ ما در این مطلب به بررسی کامل اخذ اقامت دائم را برای فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا می پردازیم. همچنین می توانید برای اطلاعات دقیق تر از شرایط اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل از مجموعه مجرب ویزا هوم مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

7 روش اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

دانشجویانی که از یکی از دانشگاه ها و یا کالج های کانادا فارغ التحصیل شده اند و قصد اقامت کامل کانادا بعد از پایان تحصیل را دارند، باید بدانند که تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم از طریق روش های زیر امکان پذیر است.

1. اقامت دائم کانادا از طریق کار

یکی از راحت ترین روش ها برای اشتغال دانشجویان پس از پایان تحصیل، استخدام تحت عنوان Pgwp است. دانشجو برای اخذ این مجوز باید 180 روز بعد از آنکه آخرین نمره دروس ترمی اعلام شد، اقدام کند. اگر اعتبار اقامت تحصیلی دانشجو قبل از اعلام نمرات تمام شود می توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید.

 • دریافت مجوز مهمان
 • ترک کانادا و دریافت مجوز Pgwp از خارج از کانادا

توجه داشته باشید در صورت پایان یافتن اعتبار اقامت تحصیلی و حضور داشتن شما در کانادا به صورت غیر قانونی جهت دریافت مجوزpgwp، باید بابت این مدت اقامت غیرقانونی در کانادا جریمه پرداخت کنید.

اعتبار pgwp، به طول دوره ی تحصیل شما در کانادا بستگی دارد. افرادی که کمتر از 8 ماه در کانادا تحصیل کرده اند نمی توانند مجوزpgwp  را دریافت کنند. اگر مدت تحصیل دانشجویان در کانادا بین 8 ماه تا 2 سال باشد معادل همان مدت می توانند در کانادا مشغول به کار شوند. به عنوان مثال اگر دانشجویی به مدت بیش از 2 سال در این کشور مشغول به تحصیل بوده است، مجوز کاری با اعتبار 3 سال می تواند دریافت کند.

شما در این روش به شرکت در اکسپرس اینتری نیازی ندارید و می توانید بعد از 18 ماه برای اقامت دائم کانادا درخواست دهید.

دقت داشته باشید برای اخذ مجوز کار کانادا پاسپورت شما باید اعتبار داشته باشد و اگر اعتبار زیادی ندارد، اقدامات لازم را انجام دهید، وگرنه مجوز کار فقط تا زمان اعتبار پاسپورت معتبر است.

اخذ مجوز کار مشروط به این است که دانشجو به طور تمام وقت در کانادا تحصیل کرده باشد و همچنین مدرک تحصیلی معتبر داشته باشد و در صورت صادر نشدن مدرک از طرف نهاد آموزشی می تواند برای صدور گواهی موقت درخواست کند.

اگر مجاز به دریافت pgwp نیستید، می توانید از یکی از دو روش زیر برای اقامت پس از تحصیل در کانادا اقدام کنید.

 • مجوز کاری باز
 • مجوز کاری خاص کارفرما

مجوز کاری باز، کار کردن با هر کارفرمایی  ممکن می شود. اما متقاضیان مجوز کاری خاص کارفرما، باید نام کارفرمایی که قصد دارند با او کار کنند، مدت همکاری و محل کار را در فرم درخواست بیان کنند.

2. Express Entry

اصلی ترین سیستم مهاجرت اقتصادی و امتیازبندی متقاضیان مهاجرت به کانادا اکسپرس اینتری است. دولت لیبرال کانادا از سال 2015 برای فارغ التحصیلان بین المللی، اکسپرس اینتری را به عنوان یک امتیاز در نظر گرفته است و از این روش تعداد زیادی از فارغ التحصیلان برای درخواست اقامت پس از تحصیل در کانادا دعوت می شوند.

برای آنکه بتوانید وارد لیست اکسپرس اینتری شوید باید برای یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا شرایط مورد نیاز را داشته باشید.

سیستم اکسپرس اینتری تحت سیستم رتبه بندی CRS می باشد. پس از شرکت در این امتیازبندی و کسب امتیاز، دولت کانادا از نفرات برتر در لیست امتیاز بندی در اکسپرس اینتری دعوت می کند تا برای اقامت کانادا درخواست دهند و در قرعه کشی هایی که هر دو هفته انجام می شود، شرکت کنند. متقاضی برای اقامت دائم کانادا فقط 60 روز فرصت دارد تا درخواست کامل خود را ارائه دهد. مسیر کامل شدن این پروسه تقریبا به مدت 6 ماه به طول می انجامد. اکسپرس اینتری به متقاضیان و فارغ التحصیلان کانادا فرصت های خوبی برای اخذ اقامت دائم می دهد. مواردی که در سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از: سن پایین، میزان دانش زبان، تجربه تحصیل و حضور در کانادا، میزان سابقه کار و داشتن پیشنهاد شغلی. با توجه به این موارد می توان گفت دانشجویان دانشگاه های کانادا به راحتی می توانند در اکسپرس اینتری امتیاز مورد نظر را کسب کنند.

مشاوران ما در مجموعه ویزا هوم می توانند شما را درباره تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان کمک کنند.

 

3.  اخذ اقامت کامل کانادا بعد از پایان تحصیل از طریق تجربه کانادایی

اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل یکی از راه های استاندارد برای اقامت پس از تحصیل در کانادا برنامه مهاجرتی Canadian Experience Class یاCEC  است. بسیاری از افراد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کانادا توانسته اند از این طریق اقامت دائم کانادا را اخذ کنند.

CEC یک برنامه مهاجرتی است که به افراد مجوز می دهد تا بعد از یک سال کار در کانادا بتوتنند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند و در اکسپرس اینتری شرکت کنند.

در این برنامه مهاجرتی دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی از موسسات آموزشی معتبر کانادا و دریافت اجازه کار، به مدت 1 سال کار حرفه ایی انجام می دهند و طی این مدت تجربه و مهارت کاری خود و همچنین بالا بردن دانش زبان خود و نشان دادن توانایی زبان از طریق یک آزمون مشخص، وارد لیست اکسپرس اینتری می شوند. در صورت کافی بودن امتیاز CRS، دانشجو برای کامل کردن پرونده اقامت بعد از تحصیل در کانادا فراخوانده می شود.

 

4.  نیروی کار ماهر فدرال

یکی دیگر از روش های اقامت دائم برای فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کانادا، برنامه مهاجرتی Federal Skilled worker Class است. این برنامه نیز کمک می کند تا شما به لیست اکسپرس اینتری وارد شوید. نیروی ماهر کار فدرال برای آن دسته از افرادی است که نتوانستند امتیاز لازم را از روشCEC  (یعنی از روش یک سال کار در کانادا) برای شرکت در اکسپرس اینتری بدست اورند و در عین حال در همان رشته اما در خارج از کانادا سابقه کار دارند می توانند از این طریق و اثبات سابقه کار و ارائه مدارک برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند. در این روش متقاضی باید امتیاز لازم را در شبکه ای کسب کند که سن،جربه تحصیل در کانادا، توانایی و سطح زبان، تجربه کار، داشتن یک پیشنهاد شغلی در کانادا و موارد دیگر را مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهد، به دست آورد.

این برنامه برای افرادی که در خارج از کانادا زندگی می کنند یک فرصت عالی بشمار می رود. با توجه به آمار افرادی که از روش نیروی کار فدرال اقدام کرده اند، بیشترین درصد از دعوت نامه ها را برای اقامت دائم بعد از تحصیل دریافت کرده اند.

5. شرایط اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل از طریق برنامه گزینشی استانی

هزینه اقامت دائم کانادابه غیر از روش هایی که بالاتر گفتیم، برنامه ی مهاجرتی هریک از استان های کانادا متفاوت است و هر استان برنامه مهاجرتی مختص به خود را دارد که به آن PNP می گویند. برنامه های مهاجرتی استانی کانادا معمولا برای افرادی که سابقه تحصیل و یا کار در آن استان را دارند مناسب است. پس از دریافت اقامت از طریق استان، افراد می توانند در هر استانی از کانادا کار و زندگی کنند. دانشجویان فارغ التحصیل از کانادا می توانند از طریق برنامه های مهاجرتی استانی برای تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم اقدام کنند.

 

سیستم مهاجرتی استان کبک

استان کبک کانادا سیستم مهاجرتی مختص خود را دارد و شرایط و روند مهاجرت در این استان متفاوت از سایر استان ها است. دانشجویانی که از دانشگاه های کبک فارغ التحصیل شده اند می توانند از این روش اقدام به اخذ اقامت دائم بعد از تحصیل در این استان کنند. کبک دو برنامه مهاجرتی دارد که برنامه های آن به شرح زیر است:

 • برنامه تجربه کبک (PEQ)

شرط لازم برای برنامه تجربه کبک این است که متقاضی در یکی از دانشگاه ها یا موسسات اموزشی معتبر این استان تحصیلات خود را به پایان رسانده باشد و توانایی زبان فرانسه دانشجو، در سطح پیشرفته باشد.

 • برنامه نیروی کار ماهر کبک(QSW)

این برنامه برای دانشجویانی که در استان کبک تحصیل کرده اند و یا در حال تکمیل تحصیل در این استان هستند مناسب است. در این برنامه مهاجرتی به دانش زبان فرانسه نیازی نیست و لی فرد باید برای اقدام حداقل امتیاز لازم را داشته باشد.

 

6. اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت دائم کانادا، سرمایه گذاری در این کشور است. اگر پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا قصد دریافت اقامت دائم این کشور از طریق سرمایه گذاری را دارید باید به موارد زیر توجه کنید:

 • باید 2 تا 5 سال قبل از درخواست اقامت، به تجارت موردنظر خود در کانادا مشغول باشید.
 • از زمان حضور در کانادا و شروع سرمایه گذاری تا 5 سال بعد در این کشور حضور داشته باشید. البته لازم نیست در این مدت به طور متناوب در کانادا حضور داشته باشید.
 • در حال حاضر در ایالت کبک امکان سرمایه گذاری خارجی وجود دارد و برای سرمایه گذاری حداقل به 1.5 میلیون دلار سرمایه نیاز است. همچنین باید هشتصد هزار دلار بابت سودآور نبودن سرمایه گذاری در طی 5 سال اولیه در نظر بگیرید. البته بازگشت اصل پول بعد از 5 سال توسط دولتمردان در ایالت کبک تضمین می شود.
 • متقاضی اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری باید بین 18 تا 45 سال سن داشته باشد.
 • باید امتیاز لازم را در آزمون آیلتس کسب کند.
 • متقاضی باید در استان کبک سکونت داشته باشد. یعنی متقاضی نمی تواند در استان کبک سرمایه گذاری کند اما در استان دیگری اقامت داشته باشد.

متقاضیانی که شرایط سرمایه گذاری در استان کبک را دارند بعد از پذیرفته شدن درخواستشان، گواهی صادر می شود که با آن به دولت فدرال برای ارزیابی عدم سوءپیشینه، سلامت روان و سایر ضوابط معرفی می شوند. در صورت پذیرفته شدن فرد از امتیاز اقامت دائم در کانادا، تحصیل و درمان رایگان برخوردار می شود. برای دریافت اطلاعات درباره تحصیل در کانادا زیر 18 سال می توانید با مشاورین مجموعه ویزا هوم ارتباط بگیرید.

همچنین می توانید سرمایه گذاری از طریق راه اندازی استارت آپ برای اخذ اقامت دائم انجام دهید. باید بدانید که شکست استارت آپ بر اقامت شما تأثیری ندارد.

 

7. شرایط اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا از طریق ازدواج

اقامت پس از تحصیل در کانادابعد از پایان تحصیل یکی از راه های اخذ اقامت دائم کشور کانادا، ازدواج با یک شهروند کانادایی است. البته لازم به ذکر است که ازدواج موجب نمی شود که شما شهروند کانادا محسوب شوید بلکه می توانید از این طریق به روند دریافت اقامت بعد از تحصیل در کانادا وارد شوید. شرایط زیر را برای دریافت مجوز اقامت در کانادا  داشته باشید.

 • ارائه مدرکی جهت اثبات قانونی بودن ازدواج
 • سن بالای 18 سال همسر و همچنین توانایی مالی او برای اداره زندگی
 • ضمانت برای تأمین مالی همسر بابت 3 سال بعد از گرفتن اقامت کانادا و ضمانت بابت تأمین مالی فرزند بابت دوره 10 ساله پس از دریافت اقامت
 • قبل از ارائه درخواست باید 1 سال و 95 روز در کانادا حضور داشته باشید.

در طول مدت اقامت از طریق ازدواج می توانید در کانادا حضور داشته باشید و همسر شما در طول این مدت کفیل محسوب می شود. همچنین می توانید برای دریافت اقامت از طریق ازدواج در خارج از کانادا اقدام کنید.

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

برای هر یک از برنامه های مهاجرتی اقامت دائم کانادا باید شرایط مخصوص به خود را دارد با توجه به برنامه مهاجرتی مورد انتخاب خود باید شرایط لازم آن را داشته باشید. بیشتر برنامه های مهاجرتی به صورت سیستم امتیاز بندی می باشد. اما به صورت کلی شرایط برای گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل به شرح زیر است:

 • فرد متقاضی باید طی 3 سال قبل از درخواست جهت اقامت داائم، حداقل ۱۲ ماه سابقه کار در کشور کاناد را به مدت ۱۵۶۰ ساعت داشته باشد.
 • سابقه کار باید به صورت قانونی و در حالت اقامت موقت باشد
 • فارغ التحصیلی در دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا امتیازی برای شما محسوب می شود.
 • ارائه تمکن مالی برای این برنامه مهاجرتی مورد نیاز نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ویزا هوم در ارتباط باشید.

 

هزینه اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

هزینه اقامت دائم کانادا پس از تحصیل به برنامه ی مهاجرتی انتخاب شده بستگی دارد. یکی از بهترین و ارزان ترین راه ها برای مهاجرت به کانادا برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری می باشد که مبلغی حدود 16،057 دلار کانادا هزینه دارد. همچنین هزینه ی برنامه مهاجرتی PNP نیز مبلغی حدود 2300 تا 3800 دلار کانادا می باشد. برای کسب اطلاعات دقیق تر هزینه ها با مشاورین ویزا هوم در ارتباط باشید.

کانادا بعد از چند سال اقامت دائم می دهد؟

مدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه های مهاجرتی مختلف متفاوت است. به طور کلی مدت زمانی که برای اخذ اقامت دائم کانادا طول می کشد برابر است با: طول مدت تحصیل به همراه 1 الی 1 سال و نیم کار. برای روش pgwp بعد از 18 ماه کار برای روش فدرال و PNP داشتن 1 سال سابقه کار کافی است.

 

بهترین شهرها برای اقامت پس از تحصیل کانادا

شرایط اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل

برای آنکه بتوانید بهترین شهر را برای اقامت دائم بعد از تحصیلات در کشور کانادا بیابید، بهتر است نرخ بیکاری هر شهر را بدانید. شهری که کمترین نرخ بیکاری و بیشترین فرصت شغلی را داشته باشید بهترین گزینه برای اقامت دائم است.

بهتر است بدانید استان بریتیش کلمبیا با داشتن بیش از 70000 شغل جدید کمترین نرخ بیکاری را داشته و می توان آن را به عنوان بهترین شهر برای اقامت دائم بعد از تحصیل در نظر گرفت. این روش از طریق برنامه اکسپرس اینتری متقاضی را وارد پروسه دریافت اقامت دائم می‌کند.

 

سؤالات کاربران درباره اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل

 • آیا اخذ اقامت دائم کانادا از طریق خرید ملک امکان پذیر است؟

خیر، اقامت دائم کانادا علی رغم سرمایه گذاری قابل توجه از طریق خرید ملک، امکان پذیر نیست.

 • آیا اقامت دائم از طریق تحصیل نیاز به تمکن مالی دارد؟

اگر از طریق برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی اقدام کنید نیازی به اثبات تمکن مالی نمی باشد.

 • آیا امکان اخذ اقامت دائم کانادا بعد از بازگشت به کشورم وجود دارد؟

بله، تا زمانی که شرایط اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل را برآورده کنید می توانید برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

 

ویزا هوم بهترین مجموعه برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا

در این مقاله شرایط و نحوه اقامت دائم بعد از تحصیل را به طور کامل توضیح داده ایم. اگر شما هم قصد تحصیل و دریافت اقامت دائم کانادا پس از تحصیل را دارید بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با کارشناسان در این زمینه مشورت کنید. برای آگاهی از شرایط اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا و  اخذ ویزای توریستی کانادا، می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با مشاوران با تجربه ویزاهوم تماس بگیرید. ویزا هوم با بیش از ده سال سابقه درخشان در امر مهاجرت، شما را در امور اخذ ویزا، مهاجرت کاری و تحصیلی و… یاری می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشتهٔ پیشین
شرایط ویزای سرمایه گذاری ایتالیا
نوشتهٔ بعدی
معرفی بهترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سریعترین را مهاجرت با ویزا هوم