شرایط دریافت ویزای تحصیلی فرانسه چیست؟

فرانسه یکی از کشورهای اروپایی پیشرفته است که دارای دانشگاه های بسیار معتبر و نامداری است. به همین سبب سالانه تعداد زیادی از افراد در سراسر دنیا به دنبال اخذ ویزای فرانسه می توانید از طریق ویزای تحصیلی اقدام کنید.

 برای این کشور دارای مراحل مختلفی است و باید مدارک مشخص و معینی را نیز برای این منظور به سفارت ارائه دهید. در این مقاله به ویزای دانشجویی فرانسه و شرایط گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه می پردازیم

شرایط دریافت ویزای تحصیلی فرانسه چیست؟
پرچم-فرانسه-

ویزا تحصیلی فرانسه

اگر به دنبال تحصیل در منطقه اروپا هستید، پذیرش و دریافت ویزا دانشجویی فرانسه یکی از بهترین گزینه های می تواند باشد. تحصیل در برخی از دانشگاه های فرانسه به صورت رایگان است و می توانید با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه تضمینی از دانشگاه ها و موسسات عالی این کشور تجربه تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا را داشته باشید.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید برای تحصیل در دانشگاه فرانسه در نظر بگیرید مدیریت کردن هزینه هایی است که در زندگی دانشجویی برای هر فرد وجود دارد. این نکته مهم وجود دارد که افراد می توانند در فرانسه به صورت دانشجویی نیز کار کنند.  این ویزا بسته به نوع تحصیلی که در فرانسه دارید تا 5 سال به فرد داده می شود و می تواند با اخذ اقامت فرانسه بیش از 5 سال چه از طریق تحصیل چه مهاجرت، اقامت خود را تبدیل به اقامت دائم نماید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از مهم ترین شرایط ویزای تحصیلی فرانسه بالا بودن سطح زبان است. شانس ویزای تحصیلی فرانسه موقعی بیشتر می شود که سطح زبان فرانسه شما B2 باشد. البته با مدرک زبان B1 نیز می توانید از دانشگاه ها پذیرش دریافت نمایید.

امکان تحصیل در فرانسه با دو زبان انگلیسی و فرانسه وجود دارد و می توانید از طریق شرکت در دوره های زبان فرانسوی نیز ویزا دریافت نمایید. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که کورس های زبان انگلیسی در کشور فرانسه شامل شهریه تحصیلی می شوند ولی اگر می خواهید در این کشور به صورت رایگان تحصیل نمایید باید در کورس های زبان فرانسه شرکت نمایید.

از سال 2019 مجارستان و فرانسه اقدام به صدور ویزا برای متقاضیان را دارد. ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان از جدیدترین اتفاقات است که در کشور فرانسه وجود دارد اما این نکته مهم است که بدون مدرک زبان به صورت تضمینی و قطعی ویزا صادر نمی شود. پس بهتر است که برای مهاجرت حتما مدرک زبان داشته باشید.

برای دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه با مشاوران ما تماس بگیرید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

مراحل دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

بهتر است قبل از اقدام به دریافت ویزا با مراحل درخواست ویزای تحصیلی آشنایی داشته باشید. این مراحل عبارتند از:

 • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر:

ابتدا و در اولین مرحله باید برای دانشگاه مورد نظر خود مدارک و تقاضای ادامه تحصیل را ارسال کرده و سپس نامه پذیرش از آن دانشگاه دریافت نمایید.

 • انتخاب نوع ویزای تحصیلی:

باید با توجه به نوع تحصیل و مقطعی که انتخاب کرده اید نوع ویزای تحصیلی خود را و مدت زمان حضور در کشور را مشخص نمایید.

 • مکان و زمان درخواست ویزای تحصیلی:

باید برای درخواست ویزا فرانسه از طریق campus france اقدام نمایید و منتظر زمان مشخص شده از سوی سفارت باشید.

 • لزوم داشتن مدرک زبان برای تحصیل:

برای تحصیل در فرانسه باید مدرک زبان فرانسه و انگلیسی خود را با نمره قبولی مناسب به سفارت تحویل دهید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی فرانسه

دریافت ویزای تحصیلی از کشور فرانسه نیز همانند سایر کشورهای دنیا، به مدارک و اسنادی نیاز دارد. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه عبارتند از :

 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • مدارک تحصیلی (دیپلم، لیسانس و ریزنمرات آن ها)
 • مدارک زبان DELF, TCF یا DALF
 • تاییدیه سوابق کاری فرد
 • پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • توصیه نامه
 • مدارک شناسایی
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی ویزای تحصیلی فرانسه

حتما در نظر داشته باشید که باید مدارک شما به زبان فرانسه و با تاییدیه رسمی سفارت ترجمه شده باشد و همچنین باید هزینه صدور ویزا را به کنسولگری مربوطه پرداخت نمایید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی فرانسه

هزینه ویزای دانشجویی چقدر است؟

هزینه های مربوط به سفارت و درخواست ویزا بستگی به نوع ویزای انتخابی شما دارد و براساس شرایط شما متغیر است. براساس شرایطی که شما دارید مقامات فرانسوی به شما این اجازه را می دهند که از طریق حواله بانکی و در مرکز درخواست ویزای ایران مبلغ را پرداخت نمایید. همچنین جهت دریافت ویزای فرانسه احتیاجی به دریافت بیمه درمانی نیست.

چقدر طول می‌کشد تا ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنید؟

جهت دریافت ویزای خود زمان مناسب و زیادی را باید مد نظر قرار دهید. بهتر است حداقل 3 ماه قبل از شروع کلاس های دانشگاه و زمان مورد نظر برای دریافت ویزا اقدام به درخواست و ارسال مدارک به سفارت کنید. پس از اینکه درخواست خود را به سفارت ارسال نمودید باید مدن زمان حدودا 1 تا 60 روز را منتظر بمانید تا نتیجه ویزای شما ارسال شود.

ویزای-فرانسه

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی فرانسه

برای دریافت ویزا باید دقت نمایید که همه مدارک و اسناد خود را به صورت دقیق و با اطلاعات درست و مناسب ارسال نمایید تا احتمال ریجکت شدن ویزا کم شود. همانطور که می دانید ریجکت شدن ویزا یکی از اتفاقات بسیار ناراحت کننده است که می تواند همه برنامه ریزی های زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهد.

مهم ترین سوالی که همواره همه افراد با آن مواجه هستند این است که ویزای تحصیلی فرانسه و با ویزای توریستی فرانسه چقدر طول میکشه؟ مدت زمان صدور ویزای تحصیلی فرانسه حدودا 1 تا 3 ماه طول می کشد و این نکته بسیار مهم است که در زمان مشخص اقدام به دریافت ویزا نمایید که اگر ویزای شما ریجکت شد زمانی را برای اعتراض داشته باشید. عوامل مختلفی در جهت ریجکت شدن ویزا وجود دارد که به چند نمونه از آن می پردازیم. این عوامل عبارتند از:

 • مدارک جعلی یا ناقص:

یکی از مهم ترین مراحل دریافت ویزا ارسال مدارک به صورت کامل و دقیق است و اگر این مرحله را به درستی پشت سر نگذارید می تواند عامل مهمی برای ریجکت شدن ویزای شما باشد.

 • رزومه ضعیف علمی:

داشتن رزومه علمی مناسب و قوی و مقالات دارای اعتبار یکی از مهم ترین نکاتی است که در تصمیم گیری افسر ویزا بسیار نقش پررنگی دارد. اگر روزمه علمی شما ضعیف باشد می تواند عاملی در رد شدن ویزای شما باشد.

 • سطح زبان پایین:

سطح زبان برای دریافت ویزا بسیار مهم است. زیرا قصد شما از مهاجرت علمی و تحصیلی است. پس باید به زبان کشور مورد نظر و دانشگاهی که میخواهید بروید مسلط باشید تا دچار مشکل نشوید.

 • بازگشت به کشور:

از مهم ترین نکاتی که عامل ریجکت شدن ویزاها است عدم اطمینان از بازگشت فرد متقاضی به کشور خود است. باید مدارک شما به گونه ای باشد که این نکته را به آفیسر اعلام دارد که شما قصد بازگشت به وطن خود را دارید و نمیخواهید مدت زمان طولانی در کشور مقصد حضور داشته باشید.

 • عدم سوء پیشینه:

داشتن سوءپیشینه از مهم ترین نکاتی است که آفیسر سفارت به آن توجه می کند. باید اطمینان حاصل نماید که شما برای امنیت و سلامت عمومی کشور خطر ایجاد نمی کنید.

جمع بندی

دریافت ویزای تحصیلی به قصد ادامه تحصیل در کشور مقصد یکی از انواع مهاجرت ها به شمار می رود که امروزه در میان جوانان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اخذ ویزای تحصیلی فرانسه نکات مهم و دقیقی دارد که باید به آن ها بسیار توجه کرده و چک لیست ویزای تحصیلی فرانسه را رعایت نمایید تا ویزای درخواستی شما ریجکت نشود و بتوانید به راحتی در کشور مقصد خود به ادامه تحصیل مشغول شوید.

5/5 - (1 امتیاز)