شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشور آلمان به علت شرایط اقتصادی عالی و  کم هزینه بودن آن، خواهان مهاجرت به این کشور هستند. همچنین دانشجویان می توانند بعد از اتمام تحصیلشان برای یافتن کار در این کشور اقدام کنند. شاید تصور کنید اخذ ویزای تحصیلی آلمان سخت باشد اما با وجود مشاورین مجرب ویزا هوم این امر به سهولت انجام می شود. همچنین ما در ادامه به بررسی کامل شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان می پردازیم و  راهنمایی جامعی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان
شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشور آلمان به علت شرایط اقتصادی عالی و  کم هزینه بودن آن، خواهان مهاجرت به این کشور هستند. همچنین دانشجویان می توانند بعد از اتمام تحصیلشان برای یافتن کار در این کشور اقدام کنند. شاید تصور کنید اخذ ویزای تحصیلی آلمان سخت باشد اما با وجود مشاورین مجرب ویزا هوم این امر به سهولت انجام می شود. همچنین ما در ادامه به بررسی کامل شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان می پردازیم و  راهنمایی جامعی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شرایط مدرک برای اخذ ویزا تحصیلی آلمان

قبل از اقدام برای اخذ ویزا و ارسال درخواست باید با شرایط آن آشنا باشید. در آلمان هر دانشگاه شرایط پذیرش متفاوتی دارد.

برای اخذ ویزا تحصیلی آلمان باید شرایطی همچون سن تحصیلی، دانش زبان و…. را داشته باشید. بدون داشتن مدرک زبان اخذ ویزای تحصیلی آلمان امکان ندارد. برای تحصیل در این کشور باید مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1 را داشته باشید تا بتوانید به سفارت ارائه دهید.

همچنین یکی از شرایط ویزای تحصیلی المان، تحصیل در دوره های انگلیسی است که باید حداقل آیلتس 6 داشته باشید. باید بدانید که کشور آلمان در هر مقطع تحصیلی بورسیه می دهد.

شرایط گرفتن ویزای آلمان از نظر سنی

یکی از نکاتی که باید در نظر گرفته شود، شرایط سنی تحصیل در آلمان است. با توجه به مقطع تحصیلی، شرایط سنی جداگانه ایی برای اخذ ویزای تحصیلی در نظر گرفته شده است.

سن 18 تا 21 بهترین سن برای تحصیل در کالج است، اما سنین بالاتر نیز می توانند تحت شرایطی در کالج تحصیل کنند. افراد متقاضی اگر در کالج های این کشور شرکت نکرده باشند، باید در دانشگاه های معتبر ایران حداقل 2 ترم درس خوانده باشند و 35 واحد تحصیلی را گذرانده باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی تا سن 23 سال مقدور است و بازه سنی مورد قبول در دوره کارشناسی ارشد حداکثر 30 تا 31 سال و شرکت در دوره دکترا نیز تا 45 سال مقدور است. البته باید به افسر ویزا گپ تحصیلی خود را با دلایل و مدارک قانع کننده ارائه دهید.

شرایط گرفتن ویزای آلمان از نظر سنی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان در هر مقطع تحصیلی

کالج ها در آلمان به عنوان دوره آمادگی برای ادامه تحصیل در این کشور هستند. کسانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی آلمان را  دارند اگر مدرک دیپلم خود را در کشور دیگر گرفته باشند باید قبل از ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان دوره های کالج را باید بگذرانند.

همچنین گاهی برای تحصیل در برخی از رشته ها باید در مقطع کالج که شامل دو ترم می باشد، تحصیل کنید. دانشجویان مقطع کالج می توانند به طور رایگان در سی و هفت کالج کشور آلمان ادامه تحصیل بدهند.

همچنین یکی دیگر از شرط های پذیرش در کالج های آلمان معدل است. برای تحصیل در کالج معدل کل دیپلم از اهمیت بالایی برخوردار است.

معدل کل دیپلم برای پذیرش در کالج های آلمان باید معدل کل بالای 15 باشد. گاهی ممکن است با معدل کمتر در یکی از کالج ها پذیرش شوید، اما ممکن است سفارت آلمان پرونده ی شما را ریجکت کند. در این مقطع دانشجویان فقط دو ماه تعطیلات بین ترم را می توانند کار کنند.

تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اثبات تمکن مالی کافی، یکی از شرایط پذیرش دانشجو در آلمان است. در واقع با ارائه ی تمکن مالی به دولت آلمان، ثابت می کنید که از پس هزینه های زندگی در آلمان برمی آیید. در صورت عدم اثبات درخواست ویزا ریجکت می شود. حداقل مبلغ موردنیاز برای اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی 861 یورو در ماه و یا 10332 یورو در سال است.

نحوه گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان باید ابتدا مقطع تحصیلی را مشخص کنید و بعد برای آنکه بتوانید در کمترین زمان ویزای آلمان را دریافت کنید، با توجه به شرایط، برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان اقدام کنید.

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان به سفارت آلمان واقع در تهران مراجعه کنید و درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی ثبت کنید.

برای مراجعه به سفارت باید وقت سفارت اخذ کنید. اخذ وقت سفارت بسیار زمان بر است. برای تعیین وقت ویزای تحصیلی باید به صورت آنلاین از سایت رسمی سفارت آلمان اقدام کرد.

سپس مدارک مورد نیاز مانند: مدارک تحصیلی، مدارک زبان، رزومه کاری، مدارک شغلی، فرم انگیزه نامه سفارت آلمان و…. را برای ارائه به سفارت و اخذ ویزا تهیه کنید. برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان در زمان مقرر اقدام شود.

در مرحله بعد مدارک دیگری که برای ارائه به سفارت خواسته شده است را آماده کنید و برای مصاحبه با افسر ویزا آمادگی پیدا کنید و بعد از تأیید افسر ویزا و دریافت ویزای تحصیلی می توانید به این کشور سفر کنید.

 بعد از اخذ ویزا باید اقداماتی همچون، ثبت نام نهایی دانشگاه، دریافت کارت اقامت دانشجویی آلمان، افتتاح حساب sparkonto، اسکان در خوابگاه  دانشجویی و…. انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ویزا هوم از طریق شماره های درج شده در سایت ارتباط برقرار کنید.

اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

در نظر داشته باشید که تقریبا هیچ راهکاری برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان، همانند ویزای تحصیلی انگلیس بدون مدرک زبان نیست و شما نمیتوانید بدون مدرک به آلمان سفر کنید.

شرایط مدرک زبان برای هر مقطع بدین صورت است:

 1. ویزای کالج آلمان (تحصیل کارشناسی): حداقل مدرک زبان B1 آلمانی (B2 باشد شانس ویزا به مراتب بیشتر است.)
 2. ویزای تحصیل پزشکی در همه مقاطع تحصیلی در آلمان: باید B2 باشد.
 3. ویزای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان:
 4. دو نوع دارد:
  الف) پذیرش مستقیم: حداقل TestDaF 3/4 یا IELTS6.
  ب) پذیرش مشروط: حداقل B1 آلمانی (B2 باشد شانس ویزا به مراتب بیشتر است.)

مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان در سایت سفارت درج شده است. همچنین ما در ادامه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آلمان را ذکر کرده ایم.

 • تکمیل فرم درخواست به طور کامل
 • برای اخذ ویزای تحصیلی باید تأییدیه ی پذیرش از دانشگاه مورد نظر را داشته باشید و دانشگاه باید شما را پذیرش کرده باشد.
 • ارائه ی انگیزه نامه. یعنی هدف خود را از تحصیل در آلمان شرح دهید.
 • پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه تکمیلی، باید بیمه نامه ی خود را ارئه دهید.
 • بلیط مسافرت
 • عکس، عکس باید برای سه ماه قبل باشد و با توجه به استانداردهای سفارت آلمان گرفته شود.
مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان

انواع ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان برای مقاطع تحصیلی مختلفی صادر می شود. به طور کلی سه نوع ویزای دانشجویی آلمان وجود دارد که با توجه به شرایط می توان برای یکی از آنها درخواست داد.

 • ویزای دانشجویی آلمان: این ویزا برای دانشجویان بین المللی که در یکی از دانشگاه های رسمی آلمان پذیرفته شده اند صادر می گردد. دانشجویان می توانند با استفاده از این نوع ویزا تحصیل خود را در کشور آلمان آغاز کنند.
 • ویزای متقاضی دانشجویی آلمان: افرادی که برای درخواست پذیرش از دانشگاه، نیاز به حضور در کشور آلمان دارند باید از این نوع ویزا استفاده کنند. لازم به ذکر است که با این ویزا نمی توان در آلمان تحصیل کرد بلکه فقط برای مراحل درخواست دانشگاه اعتبار دارد.
 • ویزای دوره زبان آلمانی: از این ویزا برای تحصیل در دوره زبان آلمانی استفاده می شود.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

هزینه ویزای تحصیلی آلمان در تمام مقاطع دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است. همان طور که قبلا هم گفتیم این به معنای صفر بودن هزینه ها نیست و باید دانشجویان هر ترم حدود 100 الی 300 یورو هزینه پرداخت کنند.

البته لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه های خصوصی با پرداخت شهریه همراه است. برای اطلاع از هزینه های تحصیل و دریافت ویزا از طریق سایت ویزا هوم با کارشناسان مجرب مجموعه ارتباط برقرار کنید.

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای اخذ ویزای آلمان باید تمام مدارک کامل و از نظر ترجمه و مهر موسسات و مراکز دولتی باید مطابق با موارد اعلام شده باشد و پس از ارائه مدارک و تکمیل مراحل انجام ویزا، طبق اعلامیه ی سفارت حدود 5 تا 8 هفته نتیجه ی درخواست تقاضای ویزای تحصیلی آلمان مشخص می شود. شما بعد از این مدت می توانید نتیجه ی درخواست خود را از طریق ایمیل و یا پیامک مشاهده کنید.

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی آلمان

ممکن است به دلایل مختلفی درخواست اخذ ویزای شما ریجکت شود. در ادامه مهمترین دلایل ریجکت درخواست ویزای تحصیلی را شرح داده ایم:

 • عدم پذیرش از یک دانشگاه معتبر
 • عدم تطابق شرایط سنی و معدل تحصیلی شما با مقطع درخواستی
 • ارسال اشتباه و یا ناقص مدارک به سفارت
 • منقضی شدن اعتبار مدرک ارائه شده به سفارت
 • پاسخ اشتباه به سؤالات سفارت

مزایای ویزای تحصیلی آلمان

سالانه دانشجویان زیادی تقاضای تحصیل در کشور آلمان را دارند. تحصیل در کشور آلمان مزایای زیادی دارد. در ادامه برخی از مزایای تحصیل در این کشور را به طور خلاصه بیان کرده ایم:

 • تحصیل رایگان و یا با حداقل شهریه
 • وجود دانشگاه های معتبر و اخذ مدارک قابل قبول
 • امکان سفر به سایر کشورهای اروپایی با استفاده از ویزای دانشجویی آلمان
 • برگزار دوره های تحصیلی مختلف
 • هزینه مقرون به صرفه و مناسب زندگی در کشور آلمان
 • دارای فرصت های شغلی مختلف برای دانشجویان بین المللی
 • تنوع رشته های تحصیلی در دانشگاه های آلمان
 • اعتبار جهانی برنامه های تحصیلی آلمان
مزایای ویزای تحصیلی آلمان

معرفی بهترین دانشگاه های برتر آلمان برای اخذ ویزای تحصیلی

کشور آلمان در امور آموزشی و دانشگاهی در جهان شهرت دارد. این کشور دارای بیش از 400 دانشگاه است که اکثر آن ها در رنکینگ بین المللی در بین دانشگاه های برتر جهان، رتبه بالایی دارد.

از جمله برترین موسسات آموزش عالی جهان که بسیاری از رشته ها را به دانشجویان آموزش می دهد، می توان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس LUM و دانشگاه فنی مونیخ TUM  را نام برد. در ادامه 3 مورد از برترین دانشگاه های کشور آلمان را معرفی کرده ایم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با ویزای تحصیلی یونان با ما تماس بگیرید.

مصاحبه حضوری در سفارت آلمان برای گرفتن ویزای تحصیلی

پس از گذراندن مراحل تعیین وقت مصاحبه و گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر، زمان آن رسیده که با مامور پرونده خود در سفارت آلمان ملاقات کرده و مدارک تان را تحویل دهید. با توجه به طولانی بودن زمان انتظار برای مصاحبه (معمولاً بین ۱ تا ۱٫۵ سال) و حساسیت ماموران به پرونده های متقاضیان ویزای شنگن از آسیا، حتما با آمادگی کامل برای مصاحبه حاضر شوید.

در روز مصاحبه:

 • یک ساعت قبل از زمان تعیین شده در سفارت حاضر باشید.
 • پاسپورت، برگه تأیید وقت سفارت و گوشی موبایل خود را به مامور ارائه دهید.
 • پس از بررسی مدارک و انجام انگشت نگاری، مصاحبه با مامور پرونده شما انجام خواهد شد.
 • مصاحبه به طور معمول 15 دقیقه طول می کشد.
 • اعتماد به نفس داشته باشید و با لحنی واضح و رسا صحبت کنید.
 • به سوالات آفیسر با دقت پاسخ دهید و اطلاعات نادرست ارائه ندهید.
 • مدارک تان را به طور کامل و مرتب ارائه دهید.
 • در مورد انگیزه خود برای تحصیل در آلمان و برنامه هایتان پس از فارغ التحصیلی صحبت کنید.

سؤالات متداول درباره اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان به کمک مجموعه ویزا هوم

در این مقاله شرایط اخذ ویزای دانشجویی آلمان را در همه ی مقاطع تحصیلی به طور کامل توضیح داده ایم. اگر شما هم قصد دارید برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت کنید بهتر است قبل از اقدام با شرکت های معتبر مهاجرتی مشورت کنید.

برای آگاهی از شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان و اخذ ویزای توریستی آلمان, ویزای تحقیقاتی آلمان می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با مشاوران با تجربه ویزاهوم تماس بگیرید. ویزا هوم با بیش از ده سال سابقه درخشان در امر مهاجرت، شما را در امور اخذ ویزا، مهاجرت کاری و تحصیلی و… یاری می کند و در تمامی مراحل گرفتن ویزای تحصیلی آلمان در کنار شما خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)