اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به همراه شرایط، مراحل و مدارک

ایتالیا یکی از کشورهای بسیار مناسب جهت ادامه تحصیل است زیرا دارای دانشگاه های بسیار معتبر بوده که رنکینگ جهانی آنها بین 100 تا 300 است. از اصلی ترین مزایا تحصیل در ایتالیا این است که شما با سطح زبان نا متناسب میتوانید در دوره های برگزار شده زبان آن تحصیل کنید. به همین سبب یکی از مهم ترین مکان هایی است که همواره داوطلبان به دنبال درخواست ویزای ایتالیا هستند. برای دریافت اطلاعات از چگونگی ویزای دانشجویی ایتالیا و شرایط گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا با کارشناسان ویزا هوم در ارتباط باشید.

ایتالیا یکی از کشورهای بسیار مناسب جهت ادامه تحصیل است زیرا دارای دانشگاه های بسیار معتبر بوده که رنکینگ جهانی آنها بین 100 تا 300 است. از اصلی ترین مزایا تحصیل در ایتالیا این است که شما با سطح زبان نا متناسب میتوانید در دوره های برگزار شده زبان آن تحصیل کنید. به همین سبب یکی از مهم ترین مکان هایی است که همواره داوطلبان به دنبال درخواست ویزای ایتالیا هستند. برای دریافت اطلاعات از چگونگی ویزای دانشجویی ایتالیا و شرایط گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا با کارشناسان ویزا هوم در ارتباط باشید.

انواع ویزای تحصیلی ایتالیا و مدت زمان اعتبار آنها

ایتالیا دو نوع کلی ویزا دارد که مدت زمان اعتبار آنها به صورت زیر است :

 • ویزای ایتالیا نوع C: مخصوص دوره هایی مانند زبان است که مدت اعتبار آن حدودا 90 روز است.
 • ویزای ایتالیا نوع D: مخصوص تحصیل فرد تا پایان دوره دانشگاهی است و تا پایان تحصیل او اعتبار دارد.

ایتالیا انواع مختلفی از ویزای تحصیلی را برای دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد. در زیر به برخی از انواع ویزا ایتالیا تحصیلی اشاره شده است:

برای دانشجویانی که قصد دارند در یک دانشگاه ایتالیایی ثبت نام کنند، ویزای تحصیلی دانشگاهی ارائه می‌شود.

مهم ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا برای اخذ ویزا به صورت زیر است:

1- مدرک زبان:

یکی از مهم ترین شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا مدرک زبان است. اگر می خواهید شانس ویزای تحصیلی ایتالیا را برای خود بالا ببرید بهتر است مدرک آیلتس را داشته باشید و همچنین حداقل نمره نیز براساس رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر فرد متفاوت خواهد بود و اما در نهایت نمره بین 6 تا 7 مورد قبول است. برای مدرک زبان تافل نیز حداقل نمره 70 تا 80 مورد قبول برای ویزای ایتالیا است. لازم به ذکر است تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی نیز امکان پذیر است.

2- شرط سنی: 

ایتالیا برای دادن ویزای تحصیلی یک golden time در نر دارد اما به این معنا نیست که اگر سن و سال بالایی دارید نمیتوانید ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید در مق5طع کارشناسی ایتالیا پذیرش دریافت کنید تا 26 سالگی شما بیشترین شانس را خواهید داشت.

3- تمکن مالی ایتالیا برای ویزای تحصیلی:

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا حدودا 6000 یورو است که از مهم ترین شرایط ویزا تحصیلی ایتالیا است. سیاست وجود این تمکن مالی به این دلیل است که تا سه چهار ماه اول زندگی در ایتالیا تا زمانی که بورسیه استانی به شما تعلق گیرد، بتوانید از پس زندگی در ایتالیا بر بیایید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا با دیپلم میتوانید با ما تماس بگیرید.

شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقاطع مختلف

ویزای تحصیلی ایتالیا برای دانش آموزان

برای دانش‌آموزان نیز ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد که به آنها اجازه می‌دهد تا در یک دبیرستان ایتالیایی تحصیل کنند. این ویزا به نام ویزای تحصیلی دبیرستانی شناخته می‌شود و برای دانش‌آموزانی که قصد دارند در دبیرستان ایتالیایی تحصیل کنند، قابل دریافت است. برای دریافت ویزای تحصیلی دبیرستانی ایتالیا، دانش‌آموزان باید شرایط و مدارک زیر را برآورده کنند:

 1. پذیرش تحصیلی ایتالیا از یک دبیرستان: دانش‌آموز باید ابتدا پذیرش از یک دبیرستان ایتالیایی کسب کند و نامه پذیرش را از طرف دبیرستان ارائه دهد.
 2. مدارک تحصیلی: دانش‌آموز باید مدارک تحصیلی خود را ارائه دهد، از جمله گواهی‌نامه‌های تحصیلی، مدرک زبان ایتالیایی و سایر مدارک مورد نیاز.
 3. پرداخت هزینه ویزا: باید هزینه ویزا تحصیلی ایتالیا را پرداخت کنید. این هزینه معمولاً به صورت غیرقابل استرداد در نظر گرفته می‌شود.
 4. پر کردن فرم درخواست ویزا
 5. مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایتالیا
 6. انتظار برای پاسخ
 7. دریافت ویزا

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک دیپلم، شما باید دوره‌های کوتاه مدت آموزشی یا دوره‌های زبان ایتالیایی را در ایتالیا انتخاب کنید. این دوره‌ها معمولاً به مدت ۶ ماه تا یک سال برگزار می‌شوند و شما می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک دیپلم، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. پیدا کردن دوره‌ای کوتاه مدت یا دوره زبان: شما باید دوره‌ای کوتاه مدت یا دوره زبانی را که می‌خواهید در ایتالیا شرکت کنید، پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دوره مورد نظر را دارا هستید.
 2. 2. تهیه مدارک و مستندات: برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا، باید مستندات و مدارک مورد نیاز را تهیه کنید، از جمله پاسپورت معتبر، گواهی‌نامه‌های تحصیلی، پذیرش از موسسه آموزشی ایتالیایی و مدارک دیگری که مورد نیاز است.
 3. پرداخت هزینه ویزا
 4. پر کردن فرم درخواست ویزا

ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک تحصیلی دانشگاهی

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک فوق دیپلم و لیسانس، شما می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا، و با مدرک فوق لیسانس می توانید در دوره های دکترا ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید. برای این منظور، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. پیدا کردن دانشگاه: ابتدا باید دانشگاهی را که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، پیدا کنید و به آن درخواست پذیرش دهید.
 2. تهیه مدارک: برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا، باید مستندات و مدارک مورد نیاز را تهیه کنید، از جمله پاسپورت معتبر، گواهی‌نامه‌های تحصیلی، نمرات و رتبه‌بندی، پذیرش از دانشگاه ایتالیایی و مدارک دیگری که مورد نیاز است.
 3. 3. پرداخت هزینه ویزا: باید هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا را پرداخت کنید. این هزینه معمولاً به صورت غیرقابل استرداد در نظر گرفته می‌شود.
 4. پر کردن فرم درخواست ویزا: باید فرم درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا را پر کنید و مستندات مورد نیاز را به همراه آن ارسال کنید.
 5. مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایتالیا: باید به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود مراجعه کرده و مستندات و فرم درخواست را تحویل دهید. همچنین، ممکن است برای مصاحبه و بررسی مستندات بیشتر، به شما دعوت‌نامه ارسال شود.

ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک دکتری

در صورت داشتن مدرک دکتری، شما می‌توانید برای تحصیل در دوره‌های پس دکتری، ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید. برای این منظور، باید مراحلی همانند مراحل گفته شده در بالا را طی کنید که این مراحل به صورت خلاصه عبارتند از:

 • پیدا کردن دانشگاه
 • تهیه مدارک و مستندات
 • پرداخت هزینه ویزا
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایتالیا
 • انتظار برای پاسخ
 • دریافت ویزا

 

نحوه درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی ابتدا باید در یکی از دانشگاه های ایتالیا پذیرش دریافت نمایند و سپس برای دریافت ویزا اقدام کنند. اگر فردی قصد دارد که در یکی از مقاطع تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد، یا دکترا ثبت نام نماید می تواند از سایت universitaly.it  ثبت نام نماید. اما برای برخی از رشته ها باید مستقیما از طریق ایمیل [email protected]  با سفارت در ارتباط باشید. این رشته ها عبارتند از:

 • دوره های آموزشی موسسات آموزش عالی هنری، رقص و موسیقی
 • مدارس دوره متوسطه جهت تربیت میانجیان زبانی
 • دوره های آموزشی موسسات تخصصی روان درمانی
 • دوره های تخصصی فنی فوق دیپلم زیر نظر موسسات فنی عالی

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی از کشور ایتالیا باید مدارک لازم برای سفارت ایتالیا ویزای دانشجویی مورد نیازی را که سفارت از شما خواسته است به آن ها ارائه دهید. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 • تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا
 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی
 • بیمه مسافرتی
 • داشتن منابع مالی مورد نیاز جهت اثبات بازگشت به کشور
 • ارائه بلیط پرواز و رزرو هتل
 • فرم درخواست ویزا
 • عدم سوء پیشینه
 • مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان
 • اثبات شرایط اقامت ایتالیا

 باید همه مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا ترجمه رسمی شده باشند و مهر و تاییدیه رسمی سفارت را داشته باشند در نهایت نیز وقت سفارت ایتالیا خود را برای ارائه مدارک تنظیم کنید.

مراحل اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. پیدا کردن دوره و دانشگاه: ابتدا باید دوره و دانشگاهی را که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه را دارا هستید.
 2. تهیه مدارک و مستندات: برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا، باید مستندات و مدارک مورد نیاز را تهیه کنید، از جمله پاسپورت معتبر، گواهی‌نامه‌های تحصیلی، پذیرش از دانشگاه ایتالیایی و مدارک دیگری که مورد نیاز است. همچنین، در صورتی که به دلیل نیاز به ترجمه مدارک، زمان بیشتری را برای تهیه مدارک در نظر گرفته‌اید، باید به این نکته توجه کنید.
 3. پرداخت هزینه ویزا: باید هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا را پرداخت کنید. این هزینه معمولاً به صورت غیرقابل استرداد در نظر گرفته می‌شود.
 4. پر کردن فرم درخواست ویزا: باید فرم درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا را پر کنید و مستندات مورد نیاز را به همراه آن ارسال کنید.
 5. مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایتالیا: باید به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود مراجعه کرده و مستندات و فرم درخواست را تحویل دهید. همچنین، ممکن است برای مصاحبه و بررسی مستندات بیشتر، به شما دعوت‌نامه ارسال شود. البته همیشه نیاز به حضور برای مصاحبه در سفارت ایتالیا نیست و معمولا دریافت ویزای ایتالیا مصاحبه ندارد اما ممکن است نیاز باشد که افیسر پرونده فرد را ملاقات و با او مصاحبه کند.
 6. انتظار برای پاسخ: پس از تحویل مستندات و فرم درخواست، باید منتظر پاسخ از سفارت یا کنسولگری ایتالیا باشید. مدت زمان پاسخ به درخواست ویزا معمولاً تا چند هفته طول می‌کشد.
 7. دریافت ویزا: در صورت تأیید درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا، باید به سفارت یا کنسولگری ایتالیا مراجعه کرده و ویزای خود را دریافت کنید.

8. تمدید ویزا: در صورتی که قصد دارید ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید، باید به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود مراجعه کرده و مستندات مورد نیاز را تحویل دهید. همچنین، برای تمدید ویزا، باید به دانشگاه خود مراجعه کرده و پذیرش خود را تمدید کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی نیز باید مدرک تمکن مالی داشته باشید و این مدرک برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا برای شخص یا خانواده او است. فرد متقاضی باید صورت حساب بانکی خود را و گردش سه ماه آخر را به زبان انگلیسی ترجمه نماید و این حساب بهتر است به نام فرد دانشجو یا یکی از والدین او باشد. به همراه این مدرک باید مدارک دیگری را نیز به همراه داشته باشید. این مدارک عبارتند از: شناسنامه (ترجمه شده به زبان ایتالیایی و انگلیسی)، قرارداد کاری، بیمه تامین اجتماعی و اقرارنامه مربوطه به درآمد.

مزایای تحصیلی در ایتالیا

 • این امکان وجود دارد که در کنار یادیگیری همزمان زبان ایتالیایی به زبان انگلیسی تحصیل کنید.
 • ایتالیا برای دادن ویزای تحصیلی سختگیری کمتری را نسبت به دیگر کشورها دارد.
 • هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبت به دیگر کشورها بسیار ارزان است.
 • ایتالیا بورسیه های تحصیلی متفاوت و ارزنده به افراد می دهد.
 • پس از اتمام تحصیل در ایتالیا می توانید اقامت کاری دریافت کنید.
 • در حین تحصیل یا پس از آن می توانید به بازار کار ایتالیا وارد شوید.
 • برخی از دانشگاه های ایتالیا در برخی از رشته ها سطح کیفی بالایی را دارند.

شماره تلفن ویزاهوم

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان در واقع وجود ندارد و تحصیل کردن بدون مدرک زبان برای افرادی است که مقطع تحصیلی قبلی خود را به زبان انگلیسی پشت سر گذاشته باشند. البته ناگفته نماند که برخی از رشته های تحصیلی دانشگاهی شرط مدرک زبان را برای پذیرش دانشجو در نظر ندارد.

ریجکت ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای کشور ایتالیا نیز همانند دیگر کشورها ممکن است برای برخی از افراد ریجکت شود و فرد نتواند با وجود پذیرش دانشگاهی به این کشور سفر کند. اما ریجکت شدن دلایل متعددی دارد. از جمله

 • سطح زبان پایین:

سطح زبان برای دریافت ویزا بسیار مهم است. زیرا قصد شما از مهاجرت علمی و تحصیلی است. پس باید به زبان کشور مورد نظر و دانشگاهی که میخواهید بروید مسلط باشید تا دچار مشکل نشوید.

 • بازگشت به کشور:

از مهم ترین نکاتی که عامل ریجکت شدن ویزاها است عدم اطمینان از بازگشت فرد متقاضی به کشور خود است. باید مدارک شما به گونه ای باشد که این نکته را به آفیسر اعلام دارد که شما قصد بازگشت به وطن خود را دارید و نمیخواهید مدت زمان طولانی در کشور مقصد حضور داشته باشید.

 • نقص پرونده و مدارک مورد نیاز سفارت ایتالیا برای ویزای تحصیلی
 • داشتن سوء پیشینه
 • نداشتن بیمه مسافرتی معتبر
 • اشکال در پاسپورت فرد متقاضی از جمله خط خوردگی، پارگی یا ناخوانا بودن و نداشتن صفحات خالی.
 • نامرتبط بودن رشته فعلی با قبلی متقاضی
 • نداشتن تمکن مالی مناسب

اما با تکمیل پرونده و ارائه دلایل قانع کننده می توان به ریجکت شدن ویزا اعتراض نمود و از آفیسر تقاضای بازبینی پرونده را داشت.

یکی از مهم ترین سوالاتی که افراد برای دریافت ویزای خود دارند این است که ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر طول میکشه؟ برای همه افراد نمی توان به طور دقیق و مشخص عدد و زمانی را بیان کرد. اما به طور معمول مدت زمان صدور ویزای تحصیلی ایتالیا 1 الی 3 هفته کاری است و به همین سبب بهتر است که برای درخواست ویزای خود از 3 ماه قبل از شروع کلاس های دانشگاه اقدام به دریافت ویزا نمایید.

شماره تلفن ویزاهوم

مدت زمان صدور ویزای ایتالیا

زمان صدور ویزا بسته به یک سری شرایط متفاوت است و تایم ثابتی ندارد اما مدت زمان تقریبی ویزای تحصیلی ایتالیا حدودا 1 تا 3 ماه می باشد. شما میتوانید از وکلای مهاجرتی ویزا هوم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا کمک بگیرید. در صورت وجود هرگونه سوال در رابطه با مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا بسته به نوع و مدت زمان ویزا متفاوت است. برای مثال، هزینه ویزای تحصیلی یک ساله در ایتالیا بیشتر از ویزای دوره‌های کوتاه‌مدت است.

به علاوه، در صورتی که شما نیاز به اقامت بیشتری برای تحصیل در ایتالیا بدون ازمون داشته باشید، ممکن است ویزای خود را تمدید کنید که هزینه آن متفاوت خواهد بود. بهتر است برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر با مشاورین ویزا هوم در ارتباط باشید.

به طور کلی هزینه های حدودی به صورت زیر خواهد بود:

1- هزینه ویزای کاری ایتالیا:

هزینه اخذ ویزای کاری ایتالیا حدودا 116 یورو می باشد.

2- هزینه ویزای خود اشتغالی ایتالیا:

هزینه اخذ ویزاهای خوداشتغالی ایتالیا 116 یورو است.

3- هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا:

هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا تقریبا 57 یورو است.

4- هزینه ویزای بازنشستگی ایتالیا:

هزینه اخذ ویزای بازنشستگی ایتالیا تقریبا 118 یورو است

5- هزینه ویزای همراهی ایتالیا:

هزینه اخذ ویزای همراهی خانواده ایتالیا تقریبا 116 یورو است.

6- هزینه ویزای توریستی ایتالیا:

هزینه اخذ ویزای توریستی ایتالیا برای بزرگسالان حدودا 80 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال تقریبا 40 یورو است.

ویزاهوم، بهترین مجموعه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از روش های مهاجرت به این کشور به شمار می رود و به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر یکی از محبوب ترین کشورها به شمار می رود. افراد می توانند با داشتن چک لیست ویزای تحصیلی ایتالیا مدارک و اسناد پرونده خود را به صورت دقیق و کامل تهیه و آماده نمایند تا احتمال ریجکت شدن ویزا کمتر شود.

همچنین برای اخذ انواعی از ویزا ها مانند  ویزای توریستی ایتالیا و یا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم میتوانید به سایت ویزاهوم مراجعه فرمایید.

خدمات ارائه شده در ویزا هوم

ما در تمامی مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در کنار شما هستیم، پس با خیال راحت کار را به ما بسپارید.

در مجموعه ویزاهوم خدمات زیر جهت رفاه شما عزیزان ارائه می شود:

 • ارائه مشاوره تخصصی 
 • دریافت پذیرش از دانشگاه های مبدا 
 • انجام مراحل پیش ثبت نام
 • ارائه چک لیست سفارت ایتالیا تحصیلی و مدارک مورد نیاز 
 • کمک در نوشتن CV و یا SOP
 • دریافت وقت سفارت ایتالیا برای متقاضیان
 • پرداخت هزینه اپلیکیشن فی
 • انجام تمامی مراحل مکاتبات با دانشگاه و اساتید ایتالیا
 • دریافت و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و همراه
 • ویزای همراه دانشجو ایتالیا

سوالات متداول در خصوص اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مدت زمان انتظار برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

مدت زمانی حدود 2 الی 4 هفته

آیا می توان با ویزای تحصیلی در ایتالیا مشغول به کار شد؟

بله حداکثر 20 ساعت در هفته می توانید با ویزای تحصیلی کار کنید.

امتیاز دهید...

6 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید