شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از آسان ترین روش ها برای ورود به آمریکا مهاجرت تحصیلی است. دریافت ویزای تحصیلی آمریکا شرایط خود را دارد. در این مطلب قصد داریم شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را به طور کامل توضیح دهیم. شما با صرف 5 دقیقه وقت برای خواندن این مطلب، اطلاعات مفید زیادی درباره اخذ ویزای دانشجویی آمریکا بدست خواهید آورید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای دانشجویان

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای دانشجویان

برای ورود به آمریکا ابتدا باید ویزا دریافت کرد. نوع ویزا به هدف متقاضی از سفر به آمریکا، بستگی دارد. ویزای سفر به آمریکا می تواند غیر مهاجرتی برای اقامت موقت باشد یا ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم باشد.

انتخاب نوع ویزای تحصیلی به دوره تحصیل و نوع دانشگاه و مؤسسه ای که قصد تحصیل در آن را دارید، بستگی دارد. سه نوع ویزای تحصیلی آمریکا برای دانشجویان متقاضی عبارتند از:

اخذ ویزای تحصیلی در کشور آمریکا

این نوع ویزا برای دوره های تحصیلی طولانی مدت که بیشتر از 6 ماه طول می کشد، می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در کالج و دانشگاه های آمریکا را دارند باید برای اخذ این ویزا اقدام کنند. دانشجویان بین المللی میتوانند برای همسر و فرزندان زیر 21 سال خود برای اخذ ویزای F2 درخواست دهند.

دوره های تحصیلی کوتاه مدت موقت، متناسب با محل دعوت کننده و نوع دوره تحصیلی شامل ویزایB1 می شوند. متقاضیان برای دریافت ویزا باید بعد از دریافت l-20 فرم DS-160 را کامل کنند.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا

اخذ ویزای تحصیلی هلند و آمریکا به ویژه برای ایرانیان سخت است و شرایط خاص خود را نسبت به دیگر کشور ها دارد. شرایط کلی که برای تحصیل در آمریکا باید داشته باشید به شرح زیر است:

 • سطح زبان آیلتس 6 به بالا
 • تمکن مالی برای پرداخت شهریه
 • قبولی در آزمون های ورودی

شرایط گرفتن ویزای دانشجویی آمریکا برای کالج

امکان تحصیل در کالج های آمریکا برای متقاضیان بین المللی مهیا است. در آمریکا بیشتر از 3 هزار کالج و دانشگاه وجود دارد که افرادی که قصد تحصیل در آمریکا را دارند می توانند برای دریافت پذیرش از آنها اقدام کنند.

 یکی از اهداف کسانی که قصد تحصیل در کالج های آمریکا را دارند این است که تخصص و دانش کافی را برای ورود سریع و مستقیم به بازار کار را فراگیرند. گاهی نیز افراد برای ورود به دانشگاه جهت تحصیل در  مقطع کارشناسی باید آمادگی لازم را کسب کنند و دوره ی تحصیلی را در کالج بگذرانند.

در آمریکا کالج های متنوعی وجود دارد که هزینه و طول تحصیل با هدف متقاضی بستگی دارد. به طور مثال افرادی که برای کسب آمادگی پیش از ورود به دانشگاه های آمریکا برای کسب شرایط لازم و سطح زبان مورد نظر به تحصیل در کالج می پردازند، طول تحصیل حدود یک سال می باشد. اما افرادی که قصد فراگیری تخصص را دارند 2 الی 3 سال مشغول به تحصیل در کالج های آمریکا می باشند.

حداقل معدل برای تحصیل در آمریکا

شرط حداقل معدل برای تحصیل در امریکا به مدارس، دانشگاه یا کالجی که قصد دارید برای پذیرش به ان درخواست دهید، بستگی دارد. برخی از دانشگاه های برتر شرط معدل 3.5 به بالا را برای پذیرش دانشجو وضع کرده اند و برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش برتر شرط معدل 2.5 و یا 2.0 را برای پذیرش دانشجویان معین کرده اند.

اما این معدل موجب می شود شما از برنامه های کمک مالی و بورسیه تحصیلی را از دست بدهید. سیستم محاسبه ی معدل در آمریکا با ایران متفاوت است و در آمریکا معدل در بازه ی 0 الی 4 محاسبه می شود و به صورت زیر است:

 • نمره 4 در معدل نمرات(GPA) آمریکا: 16 الی 20
 • نمره 3 در معدل آمریکا:14 الی 15.99
 • نمره 2 در معدل آمریکا: 12 الی 13.99
 • نمره 1 در معدل آمریکا: 10 الی 11.99
 • نمره 0 در معدل آمریکا: نمره زیر 10
حداقل معدل برای تحصیل در آمریکا

شرایط سنی تحصیل در آمریکا

یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، گپ تحصیلی و شرایط سنی است. برای تحصیل در مدارس آمریکا متقاضی باید سن بین 4 تا 18 سال داشته باشد. همچنین شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی 25 سال است. شرایط سنی برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد 31 سال و در مقطع دکتری 40 سال است.

شرط تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا

یکی از مدارک مهم برای اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا، مدرک اثبات تمکن مالی برای تحصیل در امریکا است. برای اخذ ویزای تحصیلی شما باید ثابت کنید که از عهده ی هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا برمی آیید.

میزان تمکن مالی به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاهی که پذیرش شده اید بستگی دارد. بنابراین میزان تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا شهریه و هزینه ی یک سال تحصیل در آمریکا و همچنین هزینه های زندگی در آن می باشد.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا مراحلی دارد که ترتیب و نحوه این مراحل به کنسولگری آمریکا و سفارت آمریکا بستگی دارد. برای اخذ ویزای امریکا ابتدا باید از دانشگاه یا وسسه آموزشی در آمریکا پذیرش بگیرد. سپس به تکمیل درخواست ویزای سوم بپردازد. در مرحله بعد وقت مصاحبه ی خود را رزرو کند و همه ی مدارک مورد نیاز را جمع آوری کند.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه آن ها
 • ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل مورد نیاز برای هر مقطع تحصیلی
 • ارائه پاسپورت
 • ارائه رزومه انگلیسی
 • ارائه توصیه نامه اساتید
 • حداقل 3 توصیه نامه برای مقطع فوق لیسانس و حداقل 4 توصیه نامه برای مقطع دکتری
 • ارائه انگیزه نامه قوی تحصیلی
 • ارائه تأییدیه مقالات داخلی و ISI برای مقطع فوق لیسانس و دکتری
 • ارائه پروپوزال تحقیقاتی قوی در رشته انتخابی
 • ارائه تمکن مالی مناسب( برای دانشگاه ها یک سال شهریه به همراه 18000 تا 20000 دلار)
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه و ارائه پذیرش اساتید دانشگاه های مورد نظر در مقطع فوق لیسانس و دکتری
 • ارائه سوء پیشینه و ارائه گواهی نامه سلامت
 • ارائه اجاره نامه و بیمه نامه

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و آمریکا باید هزینه هایی را به سفارت آمریکا پرداخت کرد. Sevis fee برای ویزا های F و M، 350 دلار و برای ویزاهای J، 220 دلار می باشد. همچنین هزینه ی سابمیت فرم DS-160 برای ویزاهای F،  Mو J ، 185 دلار است و هزینه گرفتن وقت سفارت آمریکا، 35 دلار آمریکا می باشد.

مدت زمان صدور و اعتبار ویزای تحصیلی آمریکا

پس از انجام مصاحبه برای اخذ ویزا، اگر پرونده شما وارد بک گراند بررسی شود، با توجه به شرایط پرونده متقاضی ممکن است اعلام نتیجه یک هفته تا چندین ماه به طول انجامد. اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ممکن است 8 ماه یا بیشتر زمان ببرد.

ویزای تحصیلی عموما تا پایان دوره تحصیلی اعتبار دارد. ویزای دانشجوی F، یک سال اعتبار دارد. همچنین بعد از پایان این مدت می توان ویزا را تمدید کرد.

شرایط کار با ویزای دانشجویی

دانشجویان دانشجویان خارجی که با ویزای دانشجویی به آمریکا وارد شده اند در سال اول تحصیل و در طول ترم تحصیلی فقط می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند و در طول تعطیلات فقط 40 ساعت در هفته می توانند در پردیس دانشگاه خود مجاز به کار کردن هستند.

دانشجویان بین المللی می توانند از سال دوم تحصیل در سه نوع کار خارج از دانشگاه از جمله آموزش علمی درسی(CPT)، آموزش علمی اختیاری(OPT)، آموزش علمی اختیاری علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات(STEM) (OPT)  شرکت کنند.

شرایط کار با ویزای دانشجویی

استخدام خارج از دانشگاه در آمریکا

دانشجویان برای استخدام خارج از دانشگاه از سال دوم تحصیلی باید برخی از شرایط را دارا بود. این شرایط عبارتند از:

 • دانشجویان باید از سوی مسئول موسسه و یا دانشگاه خود مجوز و یا توصیه(DSO) دریافت کنید.
 • دانشجو باید از وضعیت علمی خوبی برخوردار باشد.
 • دانشجو باید شغلی را انتخاب کند که در آن واجد شرایط است.
 • دانشجو باید از خدمات شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا مجوز کار دریافت کند.

مزایای تحصیل در آمریکا

دانشجویان زیادی تمایل دارند تا در دانشگاه های برتر آمریکا به تحصیلات خود ادامه دهند. زیرا این کشور در زمینه های علمی، فناوری، اقتصاد و فرهنگ بسیار پیشرفته است. دانشگاه های آمریکا اعتبار جهانی بسیار بالایی دارند. مهمترین مزایای آمریکا عبارتند از:

 • استفاده از منابع و امکانات به روز و پیشرفته
 • امکان همکاری کردن با استادان متخصص و مجرب
 • آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی مردم آمریکا
 • افزایش سطح دانش و مهارت دانشجویان
 • ارتقای رزومه و افزایش شانس اشتغال به کار پس از تحصیل

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به کمک مجموعه ویزا هوم

در این قسمت شرایط اخذ ویزای دانشجویی آمریکا را در همه ی مقاطع تحصیلی به طور کامل توضیح داده ایم. اگر شما هم قصد دارید برای تحصیل در دانشگاه های برتر جهان، به آمریکا مهاجرت کنید بهتر است قبل از اقدام با شرکت های معتبر مهاجرتی مشورت کنید.

برای آگاهی از شرایط تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و آمریکا می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با مشاوران با تجربه ویزاهوم تماس بگیرید. ویزا هوم با بیش از ده سال سابقه درخشان در امر مهاجرت، شما را در امور اخذ ویزا، مهاجرت کاری و تحصیلی و… یاری می کند.

سوالات متداول درباره شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

5/5 - (1 امتیاز)