اقامت از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت از طریق تمکن مالی چگونه است؟

اقامت از طریق تمکن مالی که به معنای توانایی پرداخت هزینه زندگی، تحصیل، تفریح، محل اقامت و … فرد در طول اقامت خود در کشور مقصد است، بسته به قوانین کشور مقصد و نوع ویزا، مبلغ تمکن مالی، متفاوت خواهد بود.

اما بدون شک عدم برخورداری از استطاعت مالی، متقاضیان اخذ اقامت در کشورهای خارجی را به دردسر خواهد انداخت و حتی ممکن است، مانع رسیدن فرد به اهداف وی گردد. در ادامه این مطلب از ویزا هوم، نکات راهنمای اخذ اقامت از طریق تمکن مالی، شرایط و مدارک مورد نیاز آن را توضیح می دهیم.

شرایط اخذ اقامت تمکن مالی

منظور از اقامت تمکن مالی، اقامتی است که در آن متقاضی با تکیه بر دارایی، سرمایه و درآمد خود می‌تواند، در کشور مقصد زندگی کند. یعنی فرد، بدون نیاز به کار کردن در کشور خارجی یا استفاده از کمک‌های مالی متفرقه از عهده مخارج زندگی خود و خانواده اش بر می آید.

با توجه به آنچه بیان شد، شرط اخذ اقامت از طریق تمکن مالی، برخوردار بودن از سرمایه و درآمد است؛ یعنی برای اخذ ویزای تمکن مالی یا خود حمایتی، باید علاوه سرمایه (یا دارایی)، درآمد نقدی منظم و ثابتی نیز داشته باشید. حال تفاوتی ندارد که شما این درآمد را به عنوان حقوق بازنشستگی، سود بانک، سود سهام، اجاره بهای ملک یا درآمد حاصل از بیزینس خود دریافت می کنید.

+989221550170

مراحل اخذ اقامت تمکن مالی

مراحل کلی اخذ اقامت از طریق تمکن مالی را می توان به ترتیب زیر بیان کرد:

 • تحقیق درباره شرایط اخذ ویزا از کشورهای مختلف و تمکن مالی مورد نیاز برای هر کدام
 • انتخاب کشور مقصد
 • آماده کردن مدارک شخصی و مدارک ثابت کننده تمکن مالی (اصل و ترجمه مدارک)
 • گرفتن وقت سفارت از سایت یا کنسولگری مربوطه
 • تکمیل فرم درخواست اقامت تمکن مالی
 • مراجعه به سفارت، تحویل مدارک، بیومتریک و ثبت نام اقامت تمکن مالی

پس از گذراندن مراحل بالا باید منتظر بمانید، تا مدارک شما از سوی سفارت کشور مد نظر تایید شده، درخواستتان مورد پذیرش قرار گیرد و ویزا دریافت کنید.

مدارک لازم برای اخذ اقامت تمکن مالی

مدارک لازم برای اخذ اقامت تمکن مالیمدارک مورد نیاز جهت گرفتن اقامت تمکن مالی، برای کشورهای مختلف، متفاوت است؛ اما به طور کلی برای اخذ ویزای خود حمایتی به مدارک زیر نیاز داریم:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی مانند کارت ملی، شناسنامه و کارت پایان خدمت (ترجمه شده)
 • سند ازدواج
 • مدارک شناساسی اعضای خانواده متقاضی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • چند قطعه عکس با فرمت مناسب ویزای شینگن
 • مدارک مربوط به برخوردار بودن از درآمد ثابت و منظم
 • اصل و ترجمه رسیدهای بانکی درآمد
 • اصل و ترجمه فیش های بانکی مربوط به سرمایه (در صورتی که سرمایه فرد در بانک باشد)
 • مدارک مربوط به سند ملکی یا اجاره نامه در کشور مقصد (برای برخی کشورها)
 • انگیزه نامه
 • مدارک مربوط به سوابق کاری متقاضی، همچنین همسر و فرزندان وی

+989221550170

هزینه اخذ اقامت تمکن مالی

هزینه‌های اخذ اقامت از طریق تمکن مالی، موارد مختلفی از جمله هزینه درخواست ویزا و هزینه هایی مانند ترجمه مدارک را شامل می شود؛ اما همان گونه که می‌دانیم و پیشتر اشاره شد، مهم ترین شرط گرفتن این نوع اقامت، داشتن درآمد ثابت در کنار سرمایه کافی است.

حال احتمالاً سؤال پیش می آید که سرمایه گذاری لازم برای اخذ اقامت تمکن مالی، همچنین میزان درآمد مورد نیاز چقدر است؟ در جواب باید گفت که این مقوله بسته به کشورهای مختلف، متفاوت است.

شرایط اخذ اقامت تمکن مالی برای کشورهای مختلف

سرمایه گذاری لازم برای اخذ اقامت تمکن مالیبه طور کلی صدور ویزای اقامت تمکن مالی، بیشتر از سوی کشورهای اروپایی صورت می گیرد. در ادامه توضیحاتی درباره نحوه اخذ اقامت برخی کشورهای مهم اروپایی و هزینه مورد نیاز برای این کار ارائه می دهیم.

شرایط اقامت تمکن مالی فرانسه

سرمایه لازم

حداقل 40 هزار یورو برای فرد متقاضی، 20 هزار یورو برای همسر وی و حداقل 10 هزار یورو به ازای هر کدام از فرزندان.

درآمد مورد نیاز

درآمد ثابت و منظم حداقل 1300 یورویی در ماه برای فرد اصلی

خرید یا اجاره خانه

برای گرفتن اقامت تمکن مالی فرانسه، باید خانه ای خریداری یا اجاره کنید که به ازای هر نفر، حداقل 15 مترمربع زیربنا داشته باشد.

برای گرفتن ویزای فرانسه به صورت خودحمایتی و اقامت در این کشور با تمکن مالی، نیازی به داشتن مدرک زبان فرانسوی نیست. در طول اقامت، اجازۀ کار برای کارفرمای فرانسوی را ندارید اما می‌توانید خودتان کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید و بعد 5 سال زندگی در این کشور، اقامت دائم بگیرید.

شرایط اقامت تمکن مالی اسپانیا

سرمایه اولیه لازم

حداقل 27.792 یورو برای متقاضی اصلی و 6.948 یورو برای هر یک از افراد همراه

میزان درآمد مورد نیاز

حداقل درآمد ماهیانه 2.316 یورو در ماه برای فرد اصلی و 579 یورو برای هر کدام از افراد همراه وی

شرایط اقامت تمکن مالی ایتالیا

سرمایه لازم

برای اقامت تمکن مالی ایتالیا 31 هزار یورو برای فرد اصلی، 6 هزار یورو برای همسر و 1600 یورو برای هر یک از فرزندان نیاز است.

درآمد لازم

2500 یورو در ماه برای متقاضی اصلی، 500 یورو ماهیانه برای همسر و 150 یورو برای هر فرزند

شرایط اقامت تمکن مالی یونان

شرایط اخذ اقامت تمکن مالیبرخلاف بسیاری از کشورها، امکان اخذ اقامت تمکن مالی یونان، بدون شرط حضور در کشور وجود دارد؛ یعنی پس از گرفتن اقامت، الزامی نیست که در کشور بمانید. با این شرایط به شما ویزای قابل تمدید 2 ساله داده شده و بعد از 5 سال نیز می توانید، برای اقامت دائم درخواست دهید.

سرمایه مورد نیاز

حداقل 24000 یورو برای متقاضی اصلی، 4800 یورو برای همسر و 3600 یورو برای هر یک از فرزندان

درآمد مورد نیاز

2000 یورو ماهانه برای فرد اصلی، 400 یورو در ماه برای همسر و برای هر فرزند، 360 یورو در ماه

+989221550170

شرایط اقامت تمکن مالی پرتغال

سرمایه لازم

8.460 یورو برای متقاضی، 4230 یورو برای همسر و 2358 برای هر فرزند

درآمد مورد نیاز

705 یورو در ماه برای متقاضی اصلی، 352 یورو برای همسر و 211 یورو برای هر فرزند

+989221550170

شرایط اقامت تمکن مالی اتریش

سرمایه اولیه لازم

تقریباً 24 هزار یورو برای فرد اصلی، 12 هزار یورو برای همسر و 3600 یورو برای هر فرزند

درآمد ماهیانه مورد نیاز

2000 یورو برای متقاضی، 1000 یورو برای همسر و 300 یورو برای هر فرزند

شرایط اقامت تمکن مالی کانادا

روش‌های مهاجرتی اقتصادی کانادا مانند اکسپرس اینتری، برنامه کاری نیروی کار ماهر فدرال، نامزدی استانی و ویزای استارت‌آپ نیازمند ارائه نامه تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی متقاضی و خانواده در کانادا هستند.

اما اخذ اقامت دائم از طریق تمکن مالی امکان‌پذیر نیست. تنها در موارد خاص مانند اسپانسرشیپ همسر و پناهندگی، تمکن مالی می‌تواند ملاک بررسی قرار گیرد.

مهاجرت به کانادا از طریق روش‌های اقتصادی نیازمند ارائه مدارک و اثبات مهارت‌ها و شرایط مختلفی مانند تخصص و سابقه کار، مهارت زبانی، کسب امتیاز لازم، ارائه بیزینس پلن و توانایی ایجاد کسب و کار و استخدام نیروی کار کانادایی است. بنابراین، خرید ملک یا سرمایه گذاری ساده در کانادا برای اخذ اقامت کافی نیست. متقاضیان باید آمادگی لازم برای اثبات توانایی‌ها و شرایط مالی و شایستگی خود برای مهاجرت به این کشور را داشته باشند.

شرایط اقامت تمکن مالی سوئد

اخذ اقامت سوئد صرفاً از طریق تمکن مالی امکان‌پذیر نیست. در واقع، روش مشابهی تحت عنوان ویزای خویش‌فرما وجود دارد که متقاضیان می‌توانند از آن برای اقامت در این کشور استفاده کنند.

در این روش، دارایی و تمکن مالی به تنهایی کافی نیست و متقاضی باید علاوه بر اثبات تمکن مالی، شروطی همچون سابقه کار مرتبط، سابقه مدیریت، مهارت زبان، ارائه طرح تجاری و تعهد به راه‌اندازی کسب‌وکار در سوئد را نیز احراز کند.

همچنین، متقاضی باید حداقل 200 هزار کرون برای پوشش هزینه‌های اولیه خود و خانواده و 100 هزار کرون برای هر فرزند و 50 هزار کرون برای همسر به اثبات برساند. ارائه بیزینس‌ پلن و مدارک شغلی نیز الزامی است.

در نهایت، پروسه اخذ ویزا و اقامت بین 8 تا 11 ماه طول می‌کشد.

بنابراین، به جز روش‌های تحصیلی، کاری و اسپانسرشیپ، اقامت سوئد از طریق تمکن مالی به سادگی قابل‌دسترسی نیست و نیازمند شرایط و مدارک خاص خود می‌باشد.

مزایای اخذ اقامت تمکن مالی

مراحل اخذ اقامت تمکن مالی

 • با داشتن تمکن مالی، بدون نیاز به تحصیلات، مهارت، حرفه یا سابقه خاصی می توانید، به راحتی در یک کشور پیشرفته اروپایی زندگی کنید.
 • در صورت گرفتن اقامت تمکن مالی از یکی از کشورهای شینگن، اجازه رفت و آمد به کشورهای این حوزه، بدون نیاز به ویزا را خواهید داشت.
 • پس از 5 سال اقامت تمکن مالی، می توانید، برای اقامت دائم اقدام کنید؛ بعد از 7 تا 10 سال نیز امکان اخذ اقامت شهروندی وجود دارد.
 • فرزندان فرد دارای اقامت تمکن مالی می توانند، در مدارس و دانشگاه های کشور مقصد تحصیل کنند.
 • امکان راه‌اندازی کسب و کار شخصی در مدت اقامت وجود دارد.
 • امکان استفاده از بیمه درمانی برای فرد و اعضای خانواده وی
 • اخذ ویزای اقامت دائم اکثر کشورها، نیاز به مدرک زبان ندارد.

معایب اخذ اقامت تمکن مالی

بزرگترین عیب گرفتن اقامت از طریق تمکن مالی آن است که شما اجازه کار در کشور مقصد (حداقل تا زمان مشخصی) را نخواهید داشت. حتی در صورتی که کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید، فقط اجازه مدیریت آن را دارید و نمی توانید، شغلی با حقوق مشخص داشته باشید.

+989221550170

اخذ اقامت تمکن مالی با کمک ویزا هوم

در این نوشتار تلاش کردیم، چگونگی اخذ اقامت از طریق تمکن مالی را بیان کنیم؛ اما همانند هر مورد مشابه دیگری، گرفتن این ویزا، چالش های خاص خود را دارد. انتخاب کشور مناسب با توجه به شرایط و اهداف خود، طی کردن پروسه درخواست ویزا و موفقیت در این امر، مهم ترین دغدغه های متقاضیان هستند.

توصیه می کنیم، برای اخذ اقامت تمکن مالی از ویزا هوم کمک بگیرید. این مجموعه از مشاوران مجرب بهره می‌ برد و سال هاست که در زمینه امور مهاجرتی فعالیت می کند. کارشناسان این مجموعه از قوانین و شرایط صدور ویزا توسط کشورهای مختلف آگاهی دارند و به بهترین وجه شما را راهنمایی خواهند کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشتهٔ پیشین
رفع ریجکتی ویزای اتریش و دلایل آن
نوشتهٔ بعدی
رفع ریجکتی ویزای سوئد و دلایل آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سریعترین را مهاجرت با ویزا هوم