پیگیری درخواست ویزا

آموزش نحوه پیگیری درخواست ویزا

دریافت ویزا به نوبه خود مراحل گوناگونی دارد؛ در گام اول بسته به قوانین سفارت هر کشوری باید یک سری مدارک را همراه با درخواست به سفارت ارائه و در برخی موارد، مصاحبه انجام داد. حال سؤال پیش می آید که چگونه متوجه شویم که ویزا صادر یا درخواست ما رد شده است؟ به عبارت دیگر نحوه پیگیری درخواست ویزا چگونه است؟ روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که در قسمت های بعدی به آنها می پردازیم.

 

10 روش پیگیری درخواست ویزا

برای پاسخ به این سؤال که چگونه درخواست ویزا را پیگیری کنیم؟ باید گفت که نمی توان یک فرآیند کلی را به عنوان نحوه پیگیری درخواست ویزا بیان کرد؛ زیرا کشورهای مختلف، قوانین متفاوتی برای اخذ ویزا دارند.

گاهی اوقات روشی برای پیگیری وجود ندارد و فقط باید منتظر دریافت پاسخ از سفارت مربوط بمانیم. رایج ترین روش های پیگیری درخواست، پیگیری از طریق سامانه سفارت کشور مقصد و سامانه روادید جمهوری اسلامی ایران (evisa.mfa.ir) هستند. کسب اطلاع از ویزا به واسطه این سامانه‌ها به طرق مختلفی انجام می گیرد که در ادمه بیان می شوند:

1- پیگیری درخواست ویزا با کد رهگیری

سامانه روادید جمهوری اسلامی ایران

در اغلب موارد، هنگام درخواست ویزا، متقاضیان، کد رهگیری دریافت می کنند. با داشتن این کد و مراجعه به سایت یا سامانه سفارت مربوط، همچنین سامانه روادید الکترونیکی ایران می توان از وضعیت ویزا اطلاع یافت.

برای پیگیری درخواست ویزا از طریق سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران، مراجعه و گزینه بررسی وضعیت درخواست را انتخاب کنید. در صفحه بعد باید کد رهگیری، شماره گذرنامه و آدرس ایمیل را وارد کرد، تا اطلاعات مربوط به ویزا نمایش داده شود.

2- پیگیری درخواست ویزا با شماره پاسپورت

در صورتی که متقاضی به کد رهگیری دسترسی نداشته باشد، می تواند، شماره پاسپورت و ایمیل خود را در صفحه بررسی درخواست سامانه روادید وارد نماید، تا کد رهگیری به آدرس پست الکترونیکی وی ارسال گردد.

3- پیگیری درخواست ویزا با کد ملی

هر فرد ایرانی، یک شماره ملی اختصاصی دارد که از طریق آن می تواند، درخواست ویزای خود را پیگیری کند؛ اما استفاده از این روش برای سامانه روادید و سایت سفارت‌ها امکان‌پذیر نیست؛ فقط از طریق سامانه‌های داخلی می توان پیگیری درخواست ویزا با کد ملی را انجام داد.

به عنوان توضیح بیشتر باید اضافه کرد که یک سری سایت‌های ایرانی در حوزه خدمات مهاجرت و صدور ویزا فعالیت می کنند. با وارد شدن به سامانه خدماتی این سایت ها، انتخاب گزینه پیگیری درخواست و وارد کردن کد ملی، می توان اطلاعات مربوط به ویزا را مشاهده و پاسخ درخواست خود را استعلام نمود. برای پیگیری ویزای ایتالیا و دیگر کشور ها با در دست داشتن کد ملی خود میتوانید از این روش اقدام کنیذ.

4- پیگیری درخواست ویزا vfs

vfs global

وی اف اس، نام اختصاری یک کارگزاری است که وظیفه خدمات کنسولی بسیاری از کشورها را در ایران بر عهده گرفته است. روش های مختلفی برای پیگیری درخواست ویزا وی اف اس وجود دارد که رایج ترین آنها وارد کردن کد رهگیری در سایت کارگزاری vfs کشور مقصد می باشد.

در صورت در دسترس نبودن کد رهگیری یا شماره مرجع ثبت شده در رسید حاوی اطلاعات بیومتریک، می‌توان کار پیگیری درخواست ویزا از طریق وی اف اس را با استفاده ایمیل، پیامک، شماره پاسپورت و سایر اطلاعات انجام داد. نکته شایان ذکر این است که این روش پیگیری نیز بسته به نوع ویزا و کشور مقصد، متفاوت است.

به طور کلی باید وارد سایت VFS global شده، گزینه پیگیری درخواست انتخاب و سپس بر روی پیگیری درخواست ویزا به صورت آنلاین کلیک کنید. در صفحه بعد، اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید، تا بتوانید، وضعیت ویزای خود را پیگیری کنید. نتیجه ويزای يونان و دیگر کشور ها را میتوانید با این روش پیگیری کنید.

5- پیگیری درخواست ویزا متریک

کارگزاری ویزا متریک

سفارت برخی کشورها جهت انجام خدمات مربوط به ویزا، کارگزاری هایی در کشورهای مختلف دارند. تعدادی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا خدمات کنسولی خود را بر عهده شرکت ویزا متریک گذاشته اند. برای پیگیری درخواست ویزامتریک، باید وارد سایت کارگزاری ویزا متریک شده، گزینه پیگیری درخواست را انتخاب کنید؛ سپس در صفحه باز شده، کد رهگیری و تاریخ تولد را وارد نموده، تا به اطلاعات مد نظر خود دست یابید.

6- پیگیری درخواست ویزا BLS

کارگزاری این شرکت SPAINVISA

بی ال اس، شرکت کارگزاری ارائه خدمات ویزای اسپانیا در ایران است. برای پیگیری درخواست ویزای BLS‌ باید وارد سایت کارگزاری SPAINVISA شده و گزینه پیگیری وضعیت درخواست ویزا را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز می شود، باید شماره مرجع و تاریخ تولد میلادی خود را وارد نمایید. شماره مرجع در رسید پرداختی ثبت درخواست، درج شده است. برای پیگیری ویزای فرانسه و دیگر کشور ها میتوانید از این روش نیز اقدام کنید.

7- مراجعه حضوری به سفارت

می توانید، شخصاً به سفارت مراجعه کرده یا فرد دیگری را به جای خود بفرستید. به طور کلی مراجعه حضوری چندان توصیه نمی شود؛ زیرا در صورتی که موفق شوید، وقت سفارت گرفته و برای پیگیری درخواست خود به صورت حضوری مراجعه کنید، فقط می توانید، از نتیجه پرونده (رد یا قبول درخواست ویزا) مطلع شوید و در خصوص وضعیت پرونده که در چه مرحله ای قرار دارد، پاسخی دریافت نخواهید کرد.

8- پیگیری درخواست ویزا با تماس تلفنی

امروزه اکثر سفارت‌ها، خدمات تلفنی ارائه نمی دهند؛ علاوه بر این معمولاً خطوط تلفن این قبیل مراکز، مرتباً اشغال است و زمان زیادی طول می کشد، تا موفق به صحبت کردن شوید؛ اما به عنوان مثال سفارت بلغارستان، امکان پیگیری درخواست از طریق تماس تلفنی را نیز برای متقاضیان اخذ ویزا فراهم کرده است.

9- پیگیری درخواست ویزا با پیامک

برخی کارگزاری ها از جمله ویزامتریک، وی اف اس و بی ال اس، خدمات پیگیری از طریق پیامک دارند؛ اما برای فعال شدن چنین خدماتی باید در هنگام مراجعه حضوری به کارگزاری، هزینه پرداخت کنید.

10- پیگیری درخواست ویزا با ایمیل

از طریق ایمیل درج شده در سایت سفارت نیز می توان درخواست ویزا را پیگیری کرد؛ اما این کار معمولاً چند روز طول می کشد؛ زیرا عموماً تعداد ایمیل‌های ارسالی زیاد است.

پاسخ به پیگیری درخواست ویزا چقدر طول می کشد؟

پاسخ به پیگیری درخواست ویزا چقدر طول می کشد؟

همان گونه که پیشتر اشاره شد، هر کشوری قوانین و شرایط خود را برای صدور ویزا دارد؛ به تبع این مسئله زمان اخذ ویزا نیز متفاوت است و به عوامل گوناگونی از جمله تعداد درخواست های ارسال شده به سفارت بستگی دارد؛ اما به طور متوسط بین 3 تا 6 ماه طول می کشد، تا افراد پاسخ درخواست خود را دریافت کنند.

در خصوص پاسخ به پیگیری درخواست باید گفت که بسته به کشور مقصد، نوع ویزا و نحوه درخواست، ممکن است، طی مدت زمان کوتاهی، پاسخ دریافت کنید؛ اما گاهی اوقات باید از چند روز تا یک ماه منتظر بمانید.

پیگیری درخواست ویزا با ویزا هوم

در این مقاله، تلاش کردیم، با در نظر گرفتن قوانین سفارت‌های مختلف، انواع روش‌های پیگیری درخواست ویزا را بیان کنیم؛ اما در پایان، پیشنهاد بهتری برایتان داریم. اگر کار درخواست و پیگیری پرونده ویزای خود را به مجموعه خوش سابقه ویزا هوم بسپارید، در اسرع وقت می توانید، به نتیجه مد نظر خود دست یابید؛ زیرا کارشناسان این مجموعه از تخصص کافی در زمینه امور مهاجرتی و اخذ ویزا برخوردار هستند؛ با تکیه بر تجربه خود و در نظر گرفتن شرایط سفارت‌های مختلف، شما را راهنمایی خواهند کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشتهٔ پیشین
معرفی بهترین رشته های هنر برای مهاجرت
نوشتهٔ بعدی
اخذ ویزای بشر دوستانه برزیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سریعترین را مهاجرت با ویزا هوم