هزینه عوارض خروج در سال 1402 چقدر است ؟

عوارض خروج از کشور یکی از مسائل بسیار مهم برای افرادی است که قصد سفرهای خارجی متعدد دارند و می خواهند به دلایل مختلف از ایران خارج شوند. هزینه عوارض خارج شدن از کشور مانند هزینه ویزا ایتالیا و یا دیگر کشور ها قیمتی ثابت و مشخص ندارد ومتغیر است. به همین سبب باید همواره هزینه مربوطه را قبل از سفر چک کرد و از میزان هزینه آن باخبر شد. در این مقاله به عوارض خروج از کشور در سال  1402 و  قوانین و نحوه پرداخت آن می پردازیم.

عوارض خروج از کشور چیست؟

هزینه عوارض خروج از کشور بسته به قوانین و مقررات کشور و نوع ویزای شما، ممکن است متفاوت باشد. در برخی کشورها، عوارض خروج از کشور برای برخی از ویزاها الزامی است، اما در برخی دیگر این الزام وجود ندارد.

عوارض خروج از کشور ممکن است به دلیل محدودیت‌های قانونی، مالی یا سایر موارد وجود داشته باشد. برای مثال، در برخی کشورها افرادی که بدهی دارند یا در موردی مشکوک به جرم هستند، ممکن است اجازه خروج از کشور را نداشته باشند. همچنین، برخی کشورها ممکن است برای خروج از کشور به پرداخت مالیات، جریمه یا هزینه‌های دیگر اجباری بپردازند.

در هر صورت، عوارض خروج از کشور بسته به قوانین و مقررات مربوط به هر کشور متفاوت است. بنابراین، بهتر است قبل از اقدام به خروج از کشور، با سفارت یا کنسولگری مربوطه تماس حاصل کنید و اطلاعات دقیق در این زمینه را دریافت کنید.

هزینه عوارض خارج شدن از کشور در سال 1402

همچنین عوارض خروج از کشور در سال 1402 در حال حاضر تصویب نشده و با توجه به نرخ سال قبل محاسبه می گردد.

شماره تلفن ویزاهوم

قانون عوارض خروج از کشور

براساس قانون، مسافرانی که در طول سال و به صورت مسافران عادی به سفر تمتع، عمره، عتبات عالیات، مسافران مرزنشین یا ورزشکار، چندین بار در سال به سفر خارجی بروند باید هزینه عوارض خروج از کشور را به صورت جداگانه پرداخت کنند و این مبلغ نسبت به مبالغ قبلی که پرداخت کرده اند متفاوت خواهد بود.

مدت زمان اعتبار خروج از کشور

پس از پرداخت عوارض خروج از کشور به شما رسیدی داده می شود. مدت زمان اعتبار این رسید، تا پایان همان سال است. اگر شما موفق به خروج از کشور نشدید، می توانید این رسید را نزد خود نگه دارید و تا پایان همان سال، برای سفرهای دیگری که دارید از آن استفاده نمایید.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

بهترین زمان پرداخت عوارض خروج از کشور 30 دقیقه قبل از خروج از مرز باید صورت پذیرد. برای این کار می توانید زمان نوشته شده روی بلیط خود را یا زمان رسیدنتان به مرز در سفرهای زمینی را مورد بررسی و ملاک قرار دهید. هزینه عوارض خروج در سال 1402 را می توانید با روش های مختلفی پرداخت نمایید. این روش های عبارتند از:

 • پرداخت عوارض در باجه های فرودگاه
 • پرداخت در شعبه های مرزی بانک ملی ایران
 • استفاده از دستگاه های خود پرداز GSS (خودپرداز غیر نقدی) در فرودگاه
 • استفاده از سامانه آنلاین پرداخت عوارض خروج از کشور یا همان سامانه پرداخت الکترونیکی سداد
 • پیام رسان ایرانی بله
 • اپلیکیشن ایوا
 • کارتخوان پرداخت الکترونیک سداد

چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

عوارض خروج از کشور برای دارندگان ویزای کار، پایداری مالی، ویزای تحصیلی و ویزای برای بازدید از خانواده و دوستان الزامی نیست. با این حال، به عنوان مثال برای برخی از ویزاهای توریستی مانند ویزای توریستی ایتالیا، ممکن است عوارض خروج از کشور الزامی باشد. افرادی همچون:

 • خدمه پرواز و کشتی های مسافربری
 • افراد دارای گذرنامه های سیاسی
 • دانشجویانی که دوسفر آن ها حداقل سه ماه فاصله داشته باشد
 • سفر جانبازان یا بیمارانی برای درمان 
 • ایرانی های مقیم کشورهای خارجی و شاغل

از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

جمع‌بندی

عوارض خروج از کشور یکی از قدم های پرداختی شما قبل از سفر و در فرودگاه است که باید حتما 30 دقیقه قبل از خروج از مرزهای کشور صورت بگیرد. به جز افرادی با شرایط خاص که معاف از پرداخت این هزینه ها هستند، باقی افراد ملزم به پرداخت این هزینه هستند و باید قبل از پرواز پرداخت کرده و رسید آن را تهیه نمایند. عوارض خروج از کشور سال 1402 را می توانید قبل از انجام سفر و تهیه بلیط از سایت های رسمی هوایی استعلام بگیرید و این نکته را مدنظر قرار دهید که این قیمتی ثابت نیست که هر ساله همان قیمت از افراد گرفته شود.  همچنین برای اطلاع از هزینه ویزا فرانسه یونان ایتالیا و … میتوانید به سایت ویزاهوم  مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشتهٔ پیشین
ویزای همراه چیست و همه چیز در رابطه با آن
نوشتهٔ بعدی
پیگیری درخواست ویزای فرانسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سریعترین را مهاجرت با ویزا هوم