بورسیه تحصیلی در کانادا

میدانید کانادا چه رشته هایی را بورسیه تحصیلی می کند ؟

دانشجویان می توانند با اخذ بورسیه تحصیلی از کشور کانادا با هزینه ی کمتری به این کشور مهاجرت کنند و به تحصیل بپردازند. اگر دانشجویی موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از یکی از دانشگاه های کانادا شود، دیگر برای خوابگاه، خرید کتاب و دیگر امور دانشجویی و تحصیلی هزینه ی زیادی نمی پردازد و در اصل دانشگاه هزینه های تحصیل شما را برعهده می گیرد. در این مقاله انواع و چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا را به طور کامل توضیح داده ایم.

راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا

رشته هایی برای بورسیه در کانادا

آنچه در این مقاله خواهید خواند

چگونه بورسیه ی تحصیلی کانادا را بگیریم؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که ابتدا باید سرچ و سپس اپلای کنید. حال سؤالی که پیش می آید این است که چگونه سرچ کنیم؟

ابتدا باید خوب ریسرچ کنید. گوگل بهترین برنامه برای ریسرچ کردن است. برای اینکار کافی است که اسم رشته و مقطع تحصیلی خودتان را سرچ کنید و تمام نتایج گوگل را تک تک مورد بررسی قرار دهید.

به عنوان مثال برای سرچ فاند تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر باید در گوگل این عبارت را سرچ کنید: Scholarship for Master of Master of Computer engineering in Canada

از این طریق می توانید تمام دانشگاه هایی را که نتیجه شما را ارائه می کنند را در گوگل مشاهده کنید و بعد یک به یک آن ها را مورد بررسی قرار دهید. وارد سایت دانشگاه و دپارتمان رشته مهندسی کامپیوتر شده و بررسی کنید که چه گزینه هایی برای شما موجود است. تحقیق کنید که آیا باید به طور مجزا برای بورس اپلای کنید یا به طور اتوماتیک پرونده شما بررسی می شود. علاوه بر گوگل برای سرچ بورس تحصیلی کانادا می توانید به وبسایت های معتبر زیر مراجعه کنید.

 • ca
 • com
 • com
 • Provincial and Territorial Grants and Bursaries
 • Association of Universities and Colleges of Canada (AUCC)

انواع بورسیه های تحصیلی در کانادا

برای انواع بورسیه های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین المللی گزینه های زیادی وجود دارد. دانشجویان بین المللی می توانند با اخذ بورسیه تحصیلی به طور رایگان و یا با کمترین هزینه در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند.

انواع بورسیه های تحصیلی به شرح زیر است:

1. اسکالرشیپ دانشگاهی

برخی از بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل نوعی کمک هزینه مالی را به نام بورسیه به دانشجویان بومی و بین المللی می دهند. برای درخواست این نوع بورسیه باید به دانشگاه و یا کالجی که قصد تحصیل در آن را دارید مراجعه کنید.

 

2. اسکالرشیپ مالی

این نوع بورسیه اغلب برای دانشجویان آمریکایی در دسترس است و در واقع بر اساس نیاز مالی دانشجویان طراحی شده است. اخیرا برخی از داشگاه های کانادا این نوع بورسیه تحصیلی را به دانشجویان بین المللی نیز اهدا می کنند.

3. اسکالرشیپ شایستگی

یکی از شرایط اخذ این نوع بورسیه، داشتن رزومه تحصیلی عالی دانشجو مانند بهترین ورزشکار بودن در دانشگاه و یا کارآفرین بودن است.

4. اسکالرشیپ کشوری

این نوع بورسیه به دانشجویان کشورهای در حال توسعه در جهان تعلق می گیرد.

5. اسکالرشیپ بخشی

این بورسیه از کمک های مالی یکبار مصرف تا پرداخت کمک های بزرگ برای هزینه های دانشگاه را شامل می شود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

رشته هایی برای بورسیه در کانادا

شرایط اخذ بورسیه در مقطع دبیرستان

به دانش آموزان خارجی بورسیه تعلق نمی گیرد و دانش آموزان باید برای تحصیل در دبیرستان های کشور کانادا شهریه پرداخت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دبیرستان می توانید با کارشناسان ویزا هوم راهنمایی بگیرید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم

بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم در کالج ها به شکل تخفیف هزار تا پنج هزار دلار در شهریه است.

شرایط برای اخذ این بورسیه:

 • کسب معدل عالی در دوسال آخر دبیرستان
 • نمره آیلتس 6.5
 • داشتن سوابق انجام فعالیت های فوق برنامه
 • داشتن مهارت های رهبری و لیدر شیپی

شرایط بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی

اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی در کانادا بسیار سخت است و اغلب اخذ بورسیه در این مقطع بر اساس شایستگی تحصیلی است.

شرایط مورد نیاز:

 • معدل بالای 18 در دو سال آخردبیرستان
 • نمره آیلتس حداقل 6.5
 • کسب رتبه های برتر علمی و یا ورزشی

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع فوق لیسانس

دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد برای دوره های کورس محور بورسیه ای ارائه نمی دهند و بیشتر برای دوره های پژوهش محور بورسیه اهدا می کند.

شرایط مورد نیاز:

 • داشتن معدل حداقل 17 و بالاتر
 • داشتن نمره آیلتس 6.5
 • داشتن مقالات علمی چاپ شده در ژورنال های معتبر خارجی و داخلی
 • داشتن اختراع یا کتاب چاپ شده

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دکترا

معمولا امکان اخذ بورسیه در مقطع دکتری وجود دارد. میزان اهدای بورس تحصیلی در مقطع دکتری به عوامل مختلفی مانند میزان بودجه دانشگاه، میزان بودجه ای که استاد راهنما برای پروژه در نظر گرفته  است، مبلغی که اور در اختیار دارد و همچنین سطح توانایی دانشجو بستگی دارد.

شرایط مورد نیاز برای اخذ بورسیه در مقطع دکتری:

 • داشتن معدل 17 و بالاتر
 • داشتن نمره آیلتس 6.5
 • ارائه نمره جی آر ای بالای 300 حتی اگر جزو شرایط مورد نیاز نباشد.
 • داشتن مقالات علمی چاپ شده در ژورنال های معتبر خارجی و داخلی
 • داشتن اختراع یا کتاب چاپ شده

آیا باید برای بورس اپلای کرد یا دانشگاه خود به خود ارزیابی می کند؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که به دانشگاه بستگی دارد. برخی از دانشگاه ها پرونده متقاضیان را به طور خودکار وارد سیستم ارزیابی می کنند و نیازی نیست که برای اخذ بورس جداگانه اقدام کنید. در صورتی که برای اخذ بورسیه از برخی دیگر از دانشگاه ها باید برای ارزیابی بورس تحصیلی به طور مجزا درخواست دهید.

بورس اتوماتیک کانادا : این بورس در کانادا نیازی به ارسال اپلیکیشن مجزا ندارند و زمانی که شما برای رشته مورد نظر اپلای می کنید به طور اتوماتیک پرونده شما برای بورسیه بررسی می شود.

بورس غیر اتومات کانادا : برخی از دانشگاهها یا رشته ها باید اپلیکیشن جداگانه ای برای درخواست بورس بفرستید و مدارک مرتبط را آپلود کنید. نحوه جمع آوری مدارک برای اقدام کردن و بعد از آن نحوه سرچ در این نوع بورسیه ها بسیار مهم است. برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه تورنتو برای سرچ بورس ها صفحه ای جداگانه ایجاد کرده اند که سرچ را کمی آسان تر می کند.

 

چطور به کانادا برای بورسیه تحصیلی اپلای کنیم؟

اپلای برای بورسیه های تحصیلی کانادا

اپلای برای بورسیه های تحصیلی اتومات و غیر اتومات متفاوت است. در ادامه طریقه اپلای در هر دو دسته را توضیح می دهیم.

اپلای برای دریافت بورسیه اتومات کانادا

در بورسیه های اتومات نیازی به اپلای جدا نیست و زمانی که برای رشته مورد نظر اپلای می کنید به طور اتومات درخواست برای بورسیه نیز بررسی می شود. البته لازم به ذکر است که با توجه به مقطع تحصیلی و نوع رشته در اپلای تفاوت هایی وجود دارد.

 • برای اپلای در مقطع لیسانس و یا فوق لیسانس کورس محور( بدون نیاز به پایان نامه و استاد راهنما)، بعد از تعیین دانشگاه، رشته و تهیه مدارک لازم، در قسمت Apply دانشگاه اکانت بسازید و اطلاعات و مدارک خود را به صورت آنلاین برای دانشگاه ارسال کنید. اگر شایستگی تحصیلی داشته باشید، همزمان و به صورت خودکار درخواست شما برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا نیز بررسی می گردد.
 • اپلای برای رشته های کارشناسی ارشد پژوهش محور و دکترا نسبت به حالت قبل متفاوت است. زیرا بورسیه های این مقاطع بیشتر از سمت استاد راهنما و به صورت دستیار تحقیق و دستیار تدریس ارائه می شود. قبل از اپلای لازم است که استاد راهنمایی را برای تز آینده خود برگزینید و بعد از تأیید گرفتن از استاد، اپلای خود را در آن دانشگاه انجام دهید.

برای این اپلای و بورسیه اتومات کانادا باید مراحل زیر را انجام دهید:

1. از دانشگاه های کانادا و مقطع تحصیلی خود لیستی تهیه کنید.

لیست دانشگاه های کانادا را تهیه کنید و از بین آن ها دانشگاه هایی که رشته تحصیلی شما را در مقطع کارشناسی ارشد پژوهش محور یا دکترا را دارند مورد بررسی قرار دهید. برای تهیه لیست خود باید به شرایط لازم برای پذیرش توجه کنید. دانشگاه هایی را انتخاب کنید که از نظر شرط معدل، نمره زبان، سابقه کار تحقیقاتی و غیره با شرایط شما و با شرایط آن دانشگاه و رشته هماهنگ باشد.

2. لیستی از اساتید دانشگاه ها با حوزه تحقیقاتی مربوطه آماده کنید.

بعد از تهیه لیست دانشگاه ها باید اساتیدی را برای مکاتبه انتخاب کنید. در سایت دپارتمان رشته مورد نظر خود، از بین اساتیدی که حوزه تحقیقاتی و علاقه مندی های تحقیقاتیان با شما هماهنگ است را انتخاب کنید.

اساتیدی را که حوزه پژوهش آن ها با شما دقیقا هماهنگ نیست و به صورت میان رشته ای کار کرده اند را می توانید در لیست خود قرار دهید.

3. با اساتید دانشگاه کانادا ارتباط بگیرید.

بعد از تهیه لیست اساتید حال باید با آن ها مکاتبه کنید و ایمیل بزنید. سعی بر آن داشته باشید تا با اولین ایمیل نظر استاد را به خود جلب کنید.

برای تحت تأثیر قرار دادن استاد راهنما باید همه ی جزئیات را در نظر بگیرید. اطلاعات رزومه خود را در این ایمیل تکرار نکنید. سوابق تحصیلی و پژوهشی و علاقه مندی های تحقیقاتی خود را به طور خلاصه بیان کنید و بر نکات مثبت و خاص رزومه خود متمرکز شوید. مختصر و کوتاه بنویسید و در گرامر ایراد نداشته باشید.

رزومه و ترجمه مدارک و ریز نمرات را به ایمیل خود پیوست کنید.

4. بعد از پیدا کردن استاد و تأیید او برای دانشگاه اپلای کنید.

اگر پاسخی از استاد ها دریافت نکردید و یا با پاسخ منفی مواجه شدید اصلا نگران نباشید. به استادان بیشتری ایمیل بزنید و زمانی که استادی جواب داد و شما را دعوت به مصاحبه برای توضیحات بیشتر کرد، حتما برای مصاحبه خود را از قبل آماده کنید و نحوه پاسخ به سوالات احتمالی را تمرین کنید. اگر مصاحبه به خوبی پیش برود و استاد شما را تأیید کند، باید اپلای خود را در دانشگاه انجام دهید. در نتیجه تمام مدارک لازم برای اپلای رشته مورد نظر خود آماده کنید و اپلیکیشن آنلاین را برای دانشگاه ارسال کنید.

5. نامه پذیرش دانشگاه و نامه بورسیه تحصیلی را دریافت کنید.

بعد از یک تا چند ماه نامه پذیرش خود را دریافت می کنید. در نامه پذیرش اطلاعات رشته و دانشگاه و نام استاد و اطلاعات شخصی شما درج شده است. اگر بورسیه را نیز دریافت کرده باشید اطلاعات دقیق بورسیه در همان نامه یا یک نامه جداگانه برای آن ارسال می گردد. پس از دریافت پذیرش حتما به استاد راهنمای خود اطلاع دهید.

6. پذیرش خود را برای ترم تحصیلی مورد نظر در آن دانشگاه تأیید کنید.

در بیشتر دانشگاه ها حتما باید بعد از دریافت پذیرش تأیید خود را اعلام کنید. برای تأیید پذیرش خود باید به پورتال آنلاین خود وارد شده و در قسمت تعیین شده Yes یا Confirm Offer را بزنید.

7. مدارک تحصیلی خود را برای دانشگاه ارسال کنید.

بعد از اخذ پذیرش و اسکالرشیپ تحصیلی کانادا همه دانشگاه ها از شما فایل کاغذی ترجمه مدرک و ریز نمرات دانشگاهی را می خواهند. شما باید تمام ترجمه رسمی مدارک خود را برای دانشگاه کانادا ارسال کنید.

اپلای برای دریافت بورسیه غیر اتومات کانادا

برای فرصت های بورسیه در بورسیه ی غیر اتومات باید از طرف نهاد های دولتی، سازمان های غیر دولتی و یا بعضی از دانشگاه ها به صورت مجزا اپلای کنید. یعنی اگر در دانشگاه کانادا برای رشته و مقطعی خاص در حال اپلای هستید، باید برای بورسیه نیز اپلیکیشنی جداگانه برای دانشگاه و یا نهادهای دولتی و غیر دولتی دیگر ارسال کنید.

البته پذیرفته شدن و یا تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا، شرط پذیرش اسکالرشیپ تحصیلی کانادا در بورسیه های غیراتومات است. معمولا اگر از دانشگاهی پذیرش نگرفته باشید و ثبت نام نکرده باشید، امکان اپلای برای این نوع بورسیه وجود ندارد.

در اقدام برای بورسیه های غیر اتومات نیاز نیست که با استادی از قبل مکاتبه کرده باشید و از او تأیید اپلای بگیرید. برای شناسایی فرصت بورسیه باید به وبسایت آن وارد شده و با توجه به دستور العمل ها مدارک لازم را جمع آوری کنید و بعد اکانت بسازید و با وارد کردن اطلاعات لازم و آپلود مدارک اپلیکیشن آنلاین خود را سابمیت کنید.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

رشته هایی برای بورسیه در کانادابرای دریافت فاند تحصیلی کانادا باید با توجه به نوع بورس، سازمان ارائه دهنده بورسیه، مقطع و رشته تحصیلی مدارکی را ارسال کنید.

 • برای بورسیه های غیر اتومات، نامه پذیرش دانشگاه یا مدرک مربوط به ثبت نام و تحصیل در دانشگاه کانادا
 • اسکن ترجمه مدرک و ریز نمرات لیسانس و فوق لیسانس به همراه کپی فارسی
 • کارنامه زبان
 • ارسال اسکن کارنامه
 • رزومه یا سی وی
 • انگیزه نامه
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید یا کارفرما
 • پورتفولیو
 • یک یا چند مقاله پژوهشی چاپ شده در ژورنال های معتبر
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • اسکن پاسپورت معتبر

آیا می توان بدون ارائه مقاله بورسیه تحصیلی کانادا را گرفت؟

برای مقاطع تحصیلی فوق لیسانس پژوهش محور و یا دکترا، یکی از معیارهای اصلی برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا، داشتن مقاله و سابقه پژوهشی است.

در نتیجه اگر در ژورنال های معتبر خارجی و یا داخلی مقاله چاپ شده ای نداشته باشید، شانستان برای گرفتن بورسیه تحصیلی کم می شود.

با این حال باید بدانید که اخذ بورسیه تحصیلی کانادا بدون مقاله نیز امکان پذیر است. اگر متقاضی از نظرهای دیگر مانند داشتن نمره زبان بالاتر از مینیمم مورد نیاز دانشگاه، معدل بالا در مقطع تحصیلی قبلی، سابقه کاری خوب و مرتبط با تحصیل، داشتن مهارت حرفه ای مرتبط با رشته تحصیلی پرونده ی قوی نسبت به رقیبان داشته باشد می تواند بدون ارائه مقاله بورسیه کانادا را دریافت کند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی بدون مقاله

 • معدل 18 و بالاتر
 • نمره آیلتس 7 و بالاتر
 • نداشتن گپ تحصیلی
 • سابقه شغلی خوب و مرتبط با تحصیل
 • سابقه تدریس
 • داشتن افتخارات تحصیلی
 • داشتن گواهینامه های تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی

بورسیه فول فاند کانادا چیست؟

بهترین رشته‌ تحصیلی در کانادابرای آنکه بتوانید بورسیه فول فاند کانادا را دریافت کنید باید در رزومه علمی بالایی در رشته تحصیلی خود ارائه دهید و نمره ای که برای زبان و معدل خود دریافت کرده اید بالا باشد. همچنین انگیزه نامه قوی در دریافت ان تاثیر دارد. یکی از مزایای دریافت فول فاند کانادا، پرداخت هزینه زندگی، شهریه و هزینه های تحقیقاتی از طرف دولت کانادا است.

بورسیه فول فاند کانادا در مقطع کارشناسی:

فرد متقاضی باید:

 • دارای مدرک دیپلم،
 • حداقل نمره آیلتس زبان 6.5،
 • معدل بالای 16 باشد.

 همچنین داشتن انگیزه نامه بالا و توصیه نامه از طرف اساتید می تواند شانس شما را برای اخذ آن بالا ببرد. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که گرفتن فاند در این مقطع کمی دشوار است و باید در مصاحبه و آزمون دانشگاه بسیار عالی عمل کنید.

بورسیه فول فاند کانادا در مقطع کارشناسی ارشد:

فرد متقاضی باید بالاترین نمره آیلتس و معدل را داشته باشد. داشتن رزومه علمی، اختراعات، انگیزه نامه قوی، مقالات حرفه ای و توصیه نامه اساتید شانس شما را برای اخذ آن بیشتر می کند.

بورسیه فول فاند کانادا در مقطع دکترا:

فرد متقاضی باید تمامی شرایط در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را داشته باشد و  حداقل نمره زبان آیلتس آن باید 7 باشد. برای مقطع دکترا و اخذ فول فاند کانادا، یافتن سوپروایزر بسیار تاثیر گذار است.

در مقطع دکترا پژوهش بسیار مهم است به همین دلیل مهارت در زبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پس تایید استاد راهنما می تواند به شما برای اخذ آن کمک کند. نکته ای که باید بدانید این است که تحصیل در مقطع دکترا سه الی پنج سال طول می کشد و تدریس بسیار فشرده است.

 

کانادا چه رشته هایی را در 2023 و 2024 بورسیه می کند؟

راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادادر پاسخ به این سوال که کانادا چه رشته های تحصیلی را بورسیه می کند می توان گفت که دانشگاه های کانادا معمولا در بیشتر رشته های تحصیلی بورسیه می دهند. بهترین رشته‌ تحصیلی در کانادا برای اپلای و اخذ بورسیه عبارت است از:

رشته های علوم شامل زیست و تمام زیر شاخه های آن، شیمی، فیزیک، علوم کامپیوتر و رشته های مرتبط با آن ها

 • رشته های علوم بهداشت
 • رشته های مهندسی مانند مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست و دیگر رشته های مهندسی
 • رشته های علوم انسانی مانند جغرافیا، علوم اجتماعی، آموزش زبان و دیگر رشته های این حوزه
 • رشته های مدیریت، مالی و اقتصاد
 • رشته های هنر و معماری

 

شرایط انواع رشته ها برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا

رشته پزشکی یکی از بهترین رشته ها برای اپلای و اخذ بورسیه تحصیل در کانادا است. برای آنکه در رشته پزشکی به صورت رایگان بتوانید تحصیل کنید ابتدا باید در آزمون MCAT شرکت کنید و در آن قبول شوید. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی باید رزومه علمی قوی داشته باشند. افرادی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی شوند می توانند با کمترین هزینه در این رشته تحصیل کنند. بهترین دانشگاه های کانادا برای پزشکی را می توانید در سایت ویزا هوم یافت کنید.

بورسیه تحصیلی رشته عمران در دانشگاه های کانادا

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در رشته عمران و برای مقطع کارشناسی، تقریبا غیر ممکن است.

اکثر بورسیه هایی که به این رشته اهدا می شود برای مقطع دکترا است. در کانادا بورسیه رشته هایی که مدرک Master of Science را دارند بیشتر در دسترس هستند. به دوره های MENG بورسیه ای تعلق نمی گیرد. اما دانشجویان می توانند بعد از یک دوره از کسب مهارت، می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

بورسیه تحصیلی رشته کامپیوتر در کانادا

برخی از دانشگاه های کانادا، اسکالرشیپ هایی را ارائه می دهند که دانشجویانی ک از نظر مالی شایط خوبی ندارند، بتوانند در دانشگاه های این کشور به تحصیل خود ادامه دهند.

برای دریافت بورسیه، دانشجویان بین المللی باید مقصد خود را مشخص کنند و از دانشگاه مورد نظر درخواست بورسیه کنند.

بورسیه رشته دندانپزشکی در کانادا

اخذ بورسیه ی دندانپزشکی در کانادا بسیار سخت است و در صورتی که دانشجویان شرایط خاصی داشته باشند می توانند این بورسه را دریافت کنند. برای دانشجویانی که توان پرداخت شهریه و هزینه های تحصیل در رشته دندانپزشکی را ندارند می توانند از دو نوع بورسیه GRANTS و BURSARIES استفاده کنند. توجه داشته باشید که نمرات برای بورسیه رشته دندانپزشکی در کانادا در نظر گرفته نمی شود.

با بررسی وضعیت تحصیلی دانشجو و در صورت داشتن صلاحیت علمی مانند معدل بالا در مدرک زبان، جوایز علمی، اختراعات و تحقیقات بورسیه به دانشجویان اهدا می شود.

 

بورسیه رشته موسیقی در کشور کانادا

برخی از دانشگاه های کانادا برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد موسیقی، بورسیه های بین المللی اهدا می کند که این بورسیه ها عبارتند از:

 • بورسیه Abigal Edith Condell Memorial Scholarship in Music در دانشگاه آلبرتا
 • بورسیه Aileen M. Truesdell Memorial Award در دانشگاه کویینز
 • بورسیهAlice Cobb Scholarships در دانشگاه کلگری

بورسیه رشته طراحی گرافیک در کشور کانادا

رشته طراحی گرافیک چند سالی است که دانشجویان زیادی می پذیرد. برخی از رشته های طراحی گرافیک که به آن ها بورسیه تعلق می گیرد عبارتند از:

نقاشی متحرک، طراحی اطلاعات، تولید چاپ، طراحی نشریه، نام تجاری، طراحی بسته بندی

بورسیه رشته مهندسی مکانیک در کشور کانادا

یکی از پرطرفدارترین رشته هایی برای بورسیه در کانادا، رشته های مهندسی است. به دلیل کمبود نیروی کار، دولت کانادا دانشجویان این رشته را بورسیه می کند تا بتواند نیروی کار جوان جذب بازار کار کند. رشته های مهندسی مکانیک پرتقاضا در کانادا عبارت است از:

 • طراحی جامدات
 • حرارت و سیالات
 • مکانیک خودرو
 • تأسیسات حرارتی و برودتی
 • ساخت و تولید

دیگر انواع رشته های تحصیلی برای اخذ بورسیه کانادا

رشته های دیگری که کشور کانادا به آن ها بورسیه می دهد طبق لیست زیر است:

بورسیه رشته طراحی لباس در کانادا

بورسیه رشته های بهداشت علوم

بورسیه رشته MBA در کانادا

بورسیه رشته پرستاری

بورسیه رشته روانشناسی در کانادا

روش های افزایش شانس گرفتن بورسیه کانادا

با بهتر کردن برخی از معیارها و شرایط در رزومه خود مانند نمره زبان، چاپ مقاله، نوشتن انگیزنامه قوی و … می توانید شانس گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا را افزایش دهید.

گرفتن نمره زبان بالاتر از حداقل نمره مورد نیاز دانشگاه: به عنوان مثال اگر به نمره 6.5 و یا معادل آن برای اپلای رشته ایی نیاز دارید، برای افزایش شانس دریافت بورسیه بهتر است که نمره آیلتس 7 و بالاتر را بگیرید.

چاپ مقاله: برای افزایش شانس دریافت بورسیه حتما یکی یا دو مقاله ISI در مجلات معتبر خارجی چاپ کنید.

نوشتن انگیزه نامه قوی: یکی از مدارک مهم برای دریافت فاند از دانشگاه های کانادا و اخذ پذیرش، انگیزه نامه است. هرچه انگیزه نامه خود را قوی تر بنویسید و اهداف تحصیلی خود را بهتر توجیه کنید، شانستان را برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا افزایش می دهید.

دریافت سرتیفیکیت های تخصصی: برای دریافت فاند تحصیلی کانادا ارائه سرتیفیکیت های تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی الزامی نیست ولی می توانید برای افزایش شانس دریافت تحصیلی بورس، دوره های تخصصی بگذرانید و گواهینامه های آن را دریافت کنید.

 

دلایل ریجکتی بورسیه تحصیلی کانادا

ممکن است به دلیل برخی از دلایل درخواست بورسیه ی شما رد شود، این دلایل به شرح زیر است:

 • نداشتن معدل بالا: برای دریافت بورسیه ی تحصسلی باید معدل بالاتری از حداقل معدل لازم برای پذیرش دانشگاه داشته باشید.
 • گپ تحصیلی: وجود گپ تحصیلی باعث رد شدن درخواست بورسیه می شود. مگر آنکه بتوانید به طور قانع کننده ای گپ تحصیلی را توجیح کنید.
 • حوزه تحقیقاتی متفاوت با حوزه تحقیقاتی اساتید دانشگاه: هماهنگ بودن علایق و حوزه تحقیقاتی شما با حوزه تحقیقاتی اساتید آن دانشگاه یکی از موارد بسیار مهم برای اخذ بورسیه تحصیلی است. اگر شما هم در زمینه ای تحقیق و پژوهش انجام داده اید که با فیلد پژوهشی اساتید آن دانشگاه مرتبط نیست، احتمال رد شدن درخواست بورسیه زیاد است.
 • دیر اقدام کردن برای دریافت بورسیه: در صورتی که تمایل به اخذ بورس کانادا هستید لازم است چند ماه قبل از ددلاین اپلای، درخواست خود را برای دانشگاه یا سازمان مورد نظر ارسال کنید.درخواست های بورسیه ایی که به روز های آخر ددلاین موکول شود ممکن است رد شود.

 

بورسیه های کانادا چه میزان از هزینه زندگی دانشجویی را پوشش می دهد؟

میانگین هزینه های سالیانه زندگی دانشجویی در کانادا به شرح زیر است:

موارد مورد نیاز هزینه
هزینه های مرتبط با تحقیقات علمی حدودا 400 دلار
بیمه حدودا 840 دلار
سرگرمی و خرید لباس حدودا 960 دلار
هزینه لوازم التحریر و کتاب درسی حدودا 600 دلار
هزینه برای محل اسکان حدودا  7200 دلار
حمل و نقل عمومی حدودا 480 دلار
مخارج مواد غذایی حدودا 3600 دلار
اینترنت و شارژ حدودا 360 دلار

ویزا هوم مجموعه معتبر برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

در این مقاله به معرفی رشته هایی برای بورسیه در کانادا پرداختیم و نحوه اخذ بورسیه را به طور کامل توضیح داده ایم. اگر شما هم قصد اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را دارید، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با کارشناسان در این زمینه مشورت کنید. برای آگاهی از نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا و بورسیه ی تحصیلی بدون ریجکتی می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با مشاوران با تجربه ویزاهوم تماس بگیرید. ویزا هوم با بیش از ده سال سابقه درخشان در امر مهاجرت، شما را در امور اخذ ویزا، مهاجرت کاری و تحصیلی و… یاری می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشتهٔ پیشین
معرفی بهترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا
نوشتهٔ بعدی
معرفی بهترین رشته های هنر برای مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سریعترین را مهاجرت با ویزا هوم