هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است ؟

آیا قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید؟ بی‌شک در چنین مواقعی یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ذهنتان را درگیر می‌کند، این است که هزینه زندگی دانشجویی کانادا چقدر است؟

اطلاع از هزینه زندگی در کانادا‌ کمک می‌کند، تا شما بتوانید درباره مهاجرت بهتر تصمیم قطعی بگیرید. این هزینه‌ها با‌توجه به شهر محل سکونت، دانشگاه، رشته تحصیلی و…. تعیین می‌شود. در این مطلب صفر تا صد انواع هزینه زندگی دانشجویی در کانادا 2023 بررسی شده است.

 

هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا برای اقامت

هزینه اقامت دانشجویان خارجی در کانادا به مکانی که برای اقامت انتخاب می‌کنند، بستگی دارد. این دانشجویان برای اسکان خود در کانادا می‌توانند، از خوابگاه‌های دانشجویی در داخل یا بیرون دانشگاه، آپارتمان اجاره‌ای به صورت مشترک یا مستقل،خانه اجاره‌ای به صورت مشترک یا مستقل یا هوم استی (زندگی با خانواده‌های کانادایی) استفاده کنند.

هزینه آپارتمان در کانادا

اگر بخواهید، هزینه‌ای که برای اجازه آپارتمان یا خانه در کانادا صرف می‌شود، را تخمین بزنید، باید بدانید که این هزینه تحت تاثیر چند عامل متغیر است. اولین عامل شهری است که در آن قصد سکونت دارید. طبیعی است که هزینه اجاره آپارتمان در شهرهای بزرگ بسیار بیشتر است.

مکان آپارتمان دومین عاملی است که هزینه اجاره آن را تعیین می‌کند. آن دسته از آپارتمان‌هایی که در مرکز شهر قرار دارند و به سیستم حمل و نقل عمومی، مرکز خرید دسترسی دارد، طبیعتاً اجاره بالاتری دارند. توجه داشته باشید که اگر  با چند نفر از دوستان و همکلاسی‌های خود بخواهید آپارتمانی را اجاره کنید، هزینه آن بسیار کمتر است.

هزینه خوابگاه در کانادا

دانشگاه‌ها خوابگاه‌هایی برای اسکان دانشجویان در نظر می‌گیرند.برخی خوابگاه‌ها علاوه بر هزینه اتاق هزینه تجهیزات و خدماتی که ارائه می‌دهد را هم در نظر می‌گیرند ولی برخی دیگر هر هزینه‌ای را به‌صورت جداگانه محاسبه می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم برای صرفه جویی در هزینه زندگی دانشجویی در کانادا خوابگاه را برای سکونت خود انتخاب کنید. در ادامه هزینه چند مورد از خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کانادا را برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ بررسی می‌کنیم.

هزینه خوابگاه معمولا شامل هزینه اتاق، وعده‌های غذایی و تجهیزات و خدمات ارائه شده است. در بعضی از دانشگاه‌ها هم هزینه وعده‌های غذایی جدا از هزینه اتاق محاسبه می‌شود.

نام دانشگاه شهر/استان هزینه سالانه خوابگاه دانشجویی (دلار کانادا)
دانشگاه تورنتو

 

دانشگاه سایمون فریزر

 

 

دانشگاه کنکوردیا

 

دانشگاه آلبرتا

تورنتو / انتاریو

 

برنابی / بریتیش کلمبیا

 

 

مونترال / کبک

 

دمونتون / آلبرتا

بین ۱۴,۰۸۱ و ۱۷,۲۵۲ دلار

اقامت در Hamilton Hall با یک اتاق برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی: ۱۱,۹۷۶ دلار

 

اقامت در Hingston Hall دو ترم پاییز و زمستان: ۸,۳۸۸ دلار

 

دو ترم پاییز و زمستان: ۱۹,۳۰۴ دلار

هزینه مواد غذایی دانشجویان در کانادا

هزینه مواد غذایی دانشجویان در کانادامواد غذایی یکی دیگر از عواملی است که هزینه دانشجو در کانادا را تعیین می‌کند. اگر نخواهید،‌ در خوابگاه زندگی کنید، باید مواد غذایی را خودتان تهیه کنید. در جدول زیر هزینه مواد غذایی مصرفی در کانادا ذکر شده است.

آیتم متوسط قیمت به دلار
یک وعده غذایی در رستوران ارزان ۰۲ دلار
یک وعده غذایی در رستوران متوسط (۳ کورس غذا) ۶۴.۸۷ دلار
۱ لیتر شیر ۲ دلار
۵۰۰ نان ۲.۳۵ دلار
۱ کیلوگرم برنج ۳.۱۴ دلار
۱۲ عدد تخم مرغ ۳.۰۵ دلار
۱ کیلو میوه (سیب، موز، پرتغال) از ۱.۴ الی ۳.۵ دلار
۱ کیلوگرم فیله مرغ ۱۰.۸۱ دلار

هزینه حمل و نقل دانشجویان در کانادا

برای تخمین هزینه زندگی در کانادا  باید به هزینه‌ای که برای رفت‌و‌آمد به دانشگاه صرف می‌شود هم توجه کنید. در این کشور هم می‌توان از وسایل حمل‌ونقل عمومی نظیر مترو و اتوبوس استفاده کرد و هم از تاکسی.

اگر بخواهید، از اتوبوبس یا مترو برای رفتن به دانشگاه استفاده کنید،‌  به صورت میانگین ماهیانه بین ۸۰ تا ۱۲۰ دلار باید هزینه پرداخت کنید. اما اگر بخواهید از تاکسی استفاده کنید، باید بدانید که تعرفه استفاده از تاکسی ۴ دلار، تعرفه تاکسی به ازای هر یک کیلومتر ۲ دلار و تعرفه یک ساعت توقف تاکسی در محل ۳۴ دلار است. بی‌شک با انتخاب وسایل نقلیه عمومی در هزینه زندگی دانشجویی خود در کانادا صرفه جویی کرده آید.

شهریه دانشگاه در کانادا

شهریه دانشگاه در کاناداهمانطور که در ایران شهریه دانشگاه به مقطع تحصیلی و رشته بستگی دارد، در کانادا هم به همین شکل است. شهریه دانشگاه در محاسبه هزینه زندگی دانشجویی در تهران هم جزو اصلی‌ترین هزینه هاست.

در کانادا دانشجویان بین المللی نسبت به دانشجو های بومی باید هزینه بیشتری برای شهریه پرداخت کنند. اگر به‌دنبال برآورد هزینه زندگی دانشجویی کانادا هستید، بدانید که رشته‌های پزشکی و مهندسی جزو رشته‌هایی هستند که شهریه آن بالاتر از رشته‌های هنری است. در ادامه هزینه شهریه رشته‌های پرطرفدار به تفکیک مقطع تحصیلی به‌طور میانگین بررسی شده است.

رشته هزینه تحصیل کارشناسی هزینه تحصیل ارشد و بالا‌تر
دندانپزشکی

دارو‌سازی

پرستاری

مهندسی

تجارت

ریاضیات، علوم کامپیوتر و IT

معماری

حقوق

۵۸,۲۲۲ دلار

۴۱,۳۹۸ دلار

۲۴,۲۸۳ دلار

۳۷,۳۷۷ دلار

۳۲,۴۶۰ دلار

۳۷,۰۴۰ دلار

۳۲,۲۸۵ دلار

۳۸,۱۱۰ دلار

۲۶,۱۹۲ دلار

۱۴,۱۳۹ دلار

۱۶,۷۷۴ دلار

۲۲,۴۸۰ دلار

۲۷,۲۹۶ دلار

۱۹,۰۸۸ دلار

۲۶,۰۶۱ دلار

۱۸,۸۵۲ دلار

دیگر هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

دیگر هزینه های زندگی دانشجویی در کاناداهزینه‌هایی که تا به اینجای کار برای یک دانشجو در کانادا گفته شد، جزو هزینه‌های اصلی بود. دقت کنید که باید هزینه های دیگری نظیر هزینه برق، آب، گاز، هزینه خرید پوشاک و یا تفریح را هم  برای محاسبه هزینه زندگی دانشجویی در کانادا درنظر بگیرید. به طور کلی برای چنین هزینه‌هایی می‌توانید ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه کنار بگذارید.

هزینه یک سال زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است؟

با‌توجه به هزینه‌هایی که در ابتدای مقاله شرح داده شد، در زیر متوسط هزینه سالانه زندگی دانشجویی در کانادا در زیر به تفکیک هر استان آورده شده است.

نام استان هزینه
استان آلبرتا

استان انتاریو

استان کبک

استان بریتیش کلمبیا

استان نیوفاندلند و لابرادور

استان نیوبرانزویک

استان نوا اسکوشیا

استان مانیتوبا

استان ساسکاچوان

جزیره پرنس ادوارد

 ۱۷,۹۴۰ دلار

۲۰,۸۵۶ دلار

۱۳,۲۹۶ دلار

۱۸,۶۱۲ دلار

۱۲,۴۲۰ دلار

۱۴,۴۹۶ دلار

۱۵,۹۳۶ دلار

۱۵,۰۰۰ دلار

۱۳,۴۱۶ دلار

۱۴,۱۸۴ دلار

هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

اگر با اطلاع از هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در تصمیم خود برای ادامه تحصیل در این کشور مسمم شده‌اید، در ابتدا اخذ ویزای تحصیلی کانادا را لازم است دریافت کنید و بدانید که کانادا برای ایرانیان به دلیل درخواست بالای پناهندگی در این کشور کمی سختگیرانه عمل می‌کند.

برای راحت تر شدن کارتان پیشنهاد ما این است که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا از یک مجموعه‌های مهاجرتی کمک بگیرید. ویزا هوم با بیش از ده سال سابقه در امور اخذ ویزا، مهاجرت کاری، رکورددار بیشترین تعداد پیکاپ ویزا برای کشور های فرانسه و ایتالیا و یونان است.

هدف اصلی ما در ویزا هوم، ساده‌کردن پروسه اخذ ویزای توریستی کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا و خدمات سفر به آن‌هاست. بدون شک به پشتوانه بیش از یک دهه تجربه تیم کارشناسی خبره ویزا هوم محقق می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشتهٔ پیشین
شرایط ویزای کنفرانس ایتالیا
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سریعترین را مهاجرت با ویزا هوم